تحمیل هزینه به افراد قانون مدار کاهش یابد/ طرح ساماندهی دستفروشان سنندح در دست اقدام است

سرویس کردستان- معاون معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: تحمیل هزینه به افراد و اصناف قانون مدار باید بسیار کمتر از کسانی باشد که قانون را رعایت نمی کنند در صورتی که در بخش هایی این مسئله برعکس شده است.

به گزارش کرد پرس، روز گذشته نشستی میان برخی اصناف کردستان با مسئولین استان کردستان برگزار شد و حسین فیروزی در این نشست با تاکید بر نیاز به همکاری و همراهی تولیدکنندگان و اصناف برای عبور از شرایط فعلی گفت: مشکلات بازار با همکاری اصناف حل می شود، موجودیت اقتصادی متشکل از ارکان مختلفی است که عامل خارجی به نام تحریم که نتیجه زورگویی آمریکاست، باعث به هم خوردن تعادل در اقتصاد کشورمان شده است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا دلار را ابزاری برای تسلط بر دیگر کشورها قرار داده است، افزود: تحریم کشورها، نظام ارزی و عرضه مواد اولیه آن کشور را با مشکل مواجه می کند. در چنین شرایطی اگر بخش هایی از اقتصاد هم اقدام به سوداگری کنند عدم تعادل در بازار بیشتر می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از گذشته به همکاری و همراهی تولید کنندگان، مصرف کنندگان و عرضه کنندگان کالا برای برقراری تعادل در بازار نیازمند هستیم. براساس بررسی های صورت گرفته در چند ماه اخیر آمار احتکار در استان نسبت به میانگین کشوری بسیار کمتر بوده است که این نشان دهنده منصف بودن و درک شرایط جامعه توسط بازاریان و اصناف استان است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه، دستگاه های اجرایی باید فعالیت های اقتصادی را از زیر زمین به روی زمین بیاورند و شفاف سازی کنند، خاطرنشان کرد: زمانی توان اقتصادی بنگاه ها افزایش پیدا کرد باید شاخص های دیگری برای انجام فعالیت های قانونمند تعریف شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز کردستان هم در این نشست گفت: همه ما شاکر آرامش و امنیت موجود در کشور هستیم و اصناف با حضور خود در تمام مناسبت های ملی و مذهبی وفاداری شان به نظام اسلامی را نشان داده اند.

فرهاد عزت پور اضافه کرد: در واقعه تروریستی که اخیرا در اهواز روی داد اصناف کردستان با اقشار دیگر در مراسم محکوم کردن این اقدام به صورت گسترده شرکت کردند.

وی افزود: یکی از انتظارات ما از مسئولان اینکه جلساتی برگزار می کنند خروجی تاثیرگذاری داشته باشد تا اصناف با دلگرمی بیشتری به کار خود بپردازند.

رئیس اتاق اصناف مرکز کردستان خواستار ساماندهی دستفروشان خیابان فردوسی سنندج شد و گفت: هم شهردار قبلی و هم فعلی وعده ساماندهی دستفروشان این خیابان را دادند ولی تاکنون به آن عمل نکرده اند.

طرح ساماندهی دستفروشان سنندج

شهردار سنندج هم در این نشست با بیان اینکه برای ساماندهی دستفروشان پیش قرارداد یک پیمانکار با شهرداری سنندج آماده شده است اما به دلیل اختلاف در چند بند هنوز نهایی نشده که در آینده ای نزدیک با رفع اختلافات اجرایی می شود، گفت: ریشه این مشکل به بیکاری بر می‌گردد، در همه شهرها این مشکل وجود دارد که می تواند فرصت و یا تهدید باشد.

حشمت الله صیدی گفت: جلساتی را با دستفروشان داشته ایم که در این راستا اقداماتی صورت گرفته که از جمله آن شناسایی چند نقطه از شهر برای ایجاد روز بازار و شب بازار بوده است. موضوع دستفروشان موضوع پیچیده ای است چون توان برخورد با آنها از عهده شهرداری خارج است.

وی افزود: بعد از عقد قرارداد دستفروشان خیابان فردوسی در نقاط مشخصی ساماندهی می شوند که در حال حاضر سه نقطه پارک کودک، پارک ملت و بلوار حمدی روبروی مسجدقبای بهاران برای این کار درنظر گرفته شده است از اصناف و بازاریان هم انتظار داریم که بعد از ساماندهی دستفروشان، آنها هم بساط خود را از معابر و پیاده روها جمع آوری کنند و برای مردم سدمعبر ایجاد نکنند.

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی در کردستان وجود ندارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم در این نشست با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی در استان و کشور وجود ندارد و همه کالاهای اساسی به اندازه کافی در کشور وجود دارد، گفت: برای اینکه مقابل این مشکلات دوام بیاوریم همه اصناف و اتحادیه های صنفی باید دست در دست هم، شرایط حاکم در جامعه را به نفع مردم سوق دهند.

محمد دره وزمی گفت: هم اکنون خواسته و دغدغه اصلی مردم، بحث تامین کالاهای اساسی و چگونگی توزیع آن است که با توجه به اینکه بخش عمده ای از کالاهای مصرفی استان در خارج از استان تامین می شود وظیفه ما و بازرسان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و اتحادیه های صنفی نظارت بر قیمت هاست.

وی ادامه داد: بر همه واحدهای تولیدی در سطح بازار، امر نظارت بر تولید انجام می شود چون هدف ما شفافیت مسیر تولید تا رسیدن کالا به دست مصرف کننده است.

دره وزمی تصریح کرد: بحث شناسه دار کردن انبارها هم در همین راستا انجام شده است تا بر ورود و خروج کالا به انبارها نظارت صورت گیرد و از ورود کالای قاچاق هم جلوگیری به عمل آید.

وی در ادامه با بیان اینکه وظیفه دولت تامین کالاهای اساسی است که از طریق جهاد کشاورزی انجام می شود، گفت: هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی در استان و کشور وجود ندارد و همه کالاهای اساسی به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

کد خبر 88631

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha