تبدیل کردن 40 میلیون کرد خاورمیانه به دشمن ترکیه اشتباه بزرگی است

سرویس ترکیه - پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با انتقاد از سیاست های نظامی ترکیه در عفرین با تاکید بر این که کاوه آهنگر در قلب مردم کرد تخریب نخواهد شد عنوان کرده است: تبدیل کردن 40 میلیون کرد خاورمیانه به دشمن ترکیه اشتباه بزرگی است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با انتقاد از سیاست های نظامی ترکیه در شمال سوریه عنوان کرده است: دولت ترکیه سیاست های جنگ و خشونت را که در اثر عدم حل مسئله کردهای داخل ترکیه به وجود آمده بود را به خاک سوریه کشاند. در واقع این روند 3 سال پیش با برهم زدن میز مذاکرات در امرالی طراحی شده بود که گام به گام عملی شده و اکنون به وضوح مشاهده می شود. مسئله کردها را در داخل و خارج از ترکیه بدون چاره یابی گذاشته و برای از میان بردن تمام موقعیت ها و مطالبات کردها در تمام جغرافیای منطقه یک سیاست 3 ساله اتخاذ شده است که این روند با کودتای 15 جولای 2016 نیز تقویب بخشیده شده است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرده است: در حال حاضر منطقه عفرین به طور کامل خالی از سکنه شده است. حملات بزرگی انجام داده اند. 300 هزار انسان، پیر، جوان و زن و مرد مجبور شده اند شهری که سال ها در آن زندگی می کردند، خانه ها و کوچه های خود را رها کنند. این انسان ها تبعید شده اند اگر غیرنظامیان در برابر این حملات سنگین عفرین را ترک نمی کردند با قتل عام بزرگی روبه رو می شدیم. ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی در نظر دارد در مناطق مختلف سوریه اعراب به خصوص شبه نظامیان عرب را که در سوریه به سر می برند در آن مناطق اسکان دهد. چنین اقدامی مانع بسیار بزرگی در دموکراتیزه سازی سوریه خواهد بود.

بولدان در سخنان خود با اشاره به تخریب مجسمه کاوه آهنگر نیز گفت: زمانی که شما مجسمه کاوه آهنگر راتخریب می کردید می دانید که چگونه به فرهنگ و ارزش های تاریخی این مردم توهین کردید؟ با تخریب مجسمه تصور می کنید می توانید مبارزه صدها ساله آزادی و برابری یک قوم را نابود کنید؟ تصور می کنید روح آزادی و مقاومت نوروز را خواهید توانست در هم بشکنید؟ تصور بسیار اشتباهی است. در قلب مردم کرد کاوه آهنگر سرنگون نمی شود. ترکیه با اهتزاز پرچم خود در عفرین بزرگ شد؟ و یا با این کار رفاه مردم آناتولی بیشتر شد؟ فساد مالی و بیکاری کاهش پیدا کرد؟ امنیت آینده ملت افزایش پیدا کرد؟ در زمینه های اقتصادی، درآمد ملی و معیارهای سلامت ترکیه افزایشی به وجود آمد؟ مشکلات اجتماعی حل شد؟ هیچ کدام از این ها رخ نداده و نخواهد داد. تاوان این جنگ را نیز جامعه ترکیه پس خواهد داد. بحران داخلی ترکیه بیشتر هم خواهد شد. زیرا به این بحران یک بحران سوریه نیز اضافه شده است. تبدیل کردن 40 میلیون کرد خاورمیانه به دشمن ترکیه اشتباه بزرگی است. از این اشتباه باید بازگشت.

کد خبرنگار: 30102

کد خبر 55895

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha