مهمترین تحولات روز چهارشنبه 23/12/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 23 اسفند 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • رئیس جمهور ترکیه: امیدواریم تا شب عفرین را به طور کامل به کنترل خود درآوریم

جب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی ضمن ابراز امیدواری که نیروهای ارتش ترکیه در قالب عملیات شاخه زیتون بتوانند تا پایان روز چهارشنبه، به طور کامل شهر عفرین را تصرف کنند، گفت: ما به مرکز شهر نزدیک تر شده ایم. امیدوارم عفرین تا امشب سقوط کند. ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه معابری را برای خروج غیرنظامیان از عفرین ایجاد کرده اند.

  • نخست وزیر ترکیه: گروه های تروریستی علناً تحت حمایت آمریکا هستند

بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه پیش از سفر به جمهوری آذربایجان در فرودگان عسن بوغای آنکارا در گفتگو با خبرنگاران در خصوص برکناری رکس تیلرسون، از سمت وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد: ارزیابی تصمیمات رئیس جمهور آمریکا بی مورد است. روابط آمریکا – ترکیه به افراد وابسته نیست. برخی مشکلات و تنش ها میان ترکیه و آمریکا در این اواخر بر کسی پوشیده نیست. گروه های تروریستی علنا تحت حمایت آمریکا هستند. امیدواریم یک رابطه سالم تر برقرار شود.

  • تجمع نمایندگان پارلمان، روزنامه نگاران و وکلای ترکیه در اعتراض به حبس 500 روزه اکین آتالای، ناشر روزنامه جمهوریت

جمعی از نمایندگان پارلمان، روزنامه نگاران و و کلای ترکیه با تجمع در برابر ساختمان دادسرای استانبول، حبس 500 روزه اکین آتالای، ناشر روزنامه جمهوریت در زندان سیلیوری استانبول را محکوم کردند.

  • رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: در انتخابات 2019 پیروز خواهیم شد / مخالف ائتلاف نیستیم

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در اظهاراتی با رد هر گونه بایکوت انتخاباتی از سوی CHP عنوان کرد: انتخاباتی را که از آن پیروز بیرون خواهیم آمد چرا بایکوت کنیم. ما در انتخابات پیروز خواهیم شد. قانونی که تحت عنوان قانون ائتلاف در مجلس به تصویب رسید نشانگر شکست آنان است. ما به ملت خود اعتماد داریم و پیروز خواهیم شد. بعد از این هدف ما انتخابات 2019 است و یا انتخابات زودهنگام احتمالی.

  • وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با همتای روسیش: هدف عملیات شاخه زیتون اشغال سرزمین های سوریه نیست

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با همتای روسی خود در مسکو اعلام کرد: چه در شرق و چه در غرب سوریه، ما از تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنیم. هدف از عملیات شاخه زیتون در این منطقه از میان برداشتن تهدیداتی است که از سوی گروه های تروریستی متوجه ما است. ما از غیرنظامیان حمایت می کنیم. هدف از عملیات ها اشغال سرزمین های سوریه نیست.

  • سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها: اردوغان در دیاربکر غیر از نشان بوزقورت چه حرفی برای کردها دارد؟

آیهان بیلگن، سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها با اشاره به سفر اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دیاربکر عنوان کرد: بسیار کنجکاو هستیم، اردوغان به غیر از نشان "بوزقورت" که در مرسین نشان داد به مردم دیاربکر چیز دیگری برای گفتن خواهد داشت؟

  • سخنگوی مشترک حزب کُردی آینده چپ و سبزهای ترکیه: ائتلاف AKP – MHP بر مبنای دشمنی با کردها بنا شده است

عیلَم تونجعلی، سخنگوی مشترک حزب کُردی آینده چپ و سبزها در ترکیه در گفتگو با تلویزیون KRT تی وی در سخنانی با اشاره به ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه عنوان کرده است: ائتلاف AKP – MHP بر مبنای دشمنی با کردها تاسیس شده است.

کد خبرنگار: 30102

کد خبر 55572

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha