تهران دوباره لرزید/  این بار ۴.۲ ریشتر

سرویس ایران- زلزله‌ای به بزرگی ۴.۲ ریشتر تهران را لرزاند. کانون این زمین لرزه ملارد گزارش شده است.

به گزارش «کردپرس»، بامداد امروز در ساعت 00:54 زلزله‌ای با بزرگی 4.2 ریشتر در مرز استان‌های تهران و البرز و در حوالی ملاردبه وقوع پیوست

.این زلزله در طول جغرافیایی 50.93 و عرض جغرافیایی 35.68 و در عمق 12 کیلومتری زمین در حد فاصل 4 کیلومتری ملارد، 7 کیلومتری مشکین دشت و 7 کیلومتری صفادشت به وقوع پیوست. محل بروز زلزله با کرج 17 کیلومتر و با تهران 42 کیلومتر فاصله داشت.

مدارس و دانشگاه های استان البرز تعطیل شد - ۰۳:۵۷

مدارس و دانشگاه های استان البرز تعطیل شد و به جز امتحانات نهایی سوم متوسطه، امتحانات داخلی آموزش و پرورش در سایر مقاطع تحصیلی لغو شد.

گفتنی است تمامی ادارات استان فردا دایر می‌باشند.

لغو امتحانات داخلی مدارس قدس و ملارد

۱۳۹۶/۱۰/۰۶ - ۰۳:۲۸

در پی زلزله ساعاتی پیش و نگرانی از تکرار آن، امتحانات داخلی فردای مدارس شهرستان های ملارد و قدس لغو شد.

درهای ورزشگاه‌ها و مصلی به روی مردم باز شد- ۰۳:۰۸

احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره زمین‌لرزه ۴.۲ ریشتری اخیر که در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد استان‌های تهران و البرز را لرزاند، اظهار کرد: دقایقی پس از این زمین‌لرزه تمامی دستگاه‌های امدادی خدماتی و انتظامی به حالت آماده‌باش درآمده و آماده‌باش آنان همچنان ادامه دارد.

صادقی با بیان اینکه گزارش این دستگاه‌ها حاکی از این است که موردی از خسارت جانی و مالی در این زمین‌لرزه در تهران رخ نداده است، گفت: با این وجود تمامی دستگاه‌ها در آماده‌باش هستند.

وی اضافه کرد: با هماهنگی‌های انجام شده ازسوی مدیریت بحران از دستگاه‌هایی همچون مدیریت مصلی تهران، مدیریت ورزشگاه‌های بزرگ مانند آزادی و ... خواستیم تا درهای خود را به روی مردم باز کنند تا کسانی که وحشت از زلزله دارند، در این اماکن مستقر شوند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: تمامی سوله‌های مدیریت بحران تهران نیز در آماده‌باش کامل هستند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

صادقی درباره اینکه آیا زمین‌لرزه اخیر ربطی به گسل‌های تهران داشته یا موجب تحریک گسل‌های این شهر شده یا خیر؟ به ایسنا گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد این زلزله ربطی به گسل‌های تهران نداشته و تنشی نیز بر روی این گسل‌ها ایجاد کرده است.

صادقی از شهروندان خواست که آرامش خود را حفظ کنند و در عین هوشیاری در برابر زلزله، نگرانی و ترسی نداشته باشند.

ستاد بحران تشکیل جلسه داد/ امتحانات در شهریار لغو شد

جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران، به ریاست محمد حسین مقیمی، استاندار تهران تشکیل شد.

همچنین رییس آموزش و پرورش شهریار از لغو امتحانات داخلی ۶ دی ماه مدارس این شهرستان خبر داد.

یک پس لرزه تاکنون به ثبت رسیده است-۰۲:۴۴

پس از زلزله 4.2 ریشتری ساعت 54 دقیقه بامداد، تا این لحظه تنها یک لرزش دیگر در حوالی تهران و کرج به ثبت رسیده که زمین لرزه ای با شدت 1.5 ریشتر بوده که ساعت یک بامداد با کانون صفادشت به ثبت رسیده است.

نجار: دست به دعا بر می داریم تا حادثه ای رخ ندهد - ۰۲:۱۸

نجار رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: جای نگرانی نیست. اگر اهالی کرج و ملارد احساس ترس می کنند و با خودرو از خانه خارج می شوند، خودرو را در جای امن مستقر کنند و از ایجاد ترافیک خودداری کنند.

وی افزود: روزانه در کشور بین ۶۰ تا ۷۰ زمین لرزه ثبت نمی شود، نمی توان زلزله را پیش بینی کرد و ادعای مطرح شده صحیح نیست.

نجار در ادامه گفت: وزیر کشور در تماس تلفنی دستوراتی را ابلاغ کرد. دست به دعا بر می داریم تا حادثه ای رخ ندهد.

هشدار سریع پلیس فتا!-۰۲:۰۶

پس از آنکه در پی وقوع زلزله هفته گذشته در تهران، مطالب فراوانی پیرامون آن در فضای مجازی منتشر شد و از جمله، انبوه جوکها و لطیفه های ساخته شده با زلزله توجه همگان را به خود جلب کرد، این بار پلیس فتا به سرعت پس از وقوع زلزله اعلام حضور کرد تا از انتشار مطالب نامناسب پیشگیری به عمل آورد.

پلیس فتا به افرادی که ممکن است قصد داشته باشند همچون زمین‌لرزه قبلی با حاشیه‌سازی و ایجاد شایعه آرامش مردم را به خطر بیاندازند، هشدار داده است که با آنان برخورد خواهد کرد.

این پلیس از شهروندان خواسته است که اخبار را از رسانه‌های رسمی و معتبر پیگیری کرده و به خبرهایی که از قول منابع ناشناس در فضای مجازی منتشر می‌شود توجه نکنند چراکه بسیاری از این افراد سودجویانی هستند که می‌خواهند با سوءاستفاده از زلزله اخیر مخاطبان و دنبال‌کننده‌های صفحات و کانال‌های خود را افزایش دهند.

چندی پیش و پس از وقوع زمین‌لرزه هفته گذشته در تهران پلیس فتا اعلام کرده بود که بیش از ۲۰ شایعه‌ساز زلزله در فضای مجازی را شناسایی و احضار کرده است.

شهردار تهران: مردم نگران نباشند۰۱:۵۱

شهردار تهران نیز ضمن اعلام آماده‌باش مدیریت بحران شهر تهران، از شهروندان خواست ضمن اینکه باید همواره آمادگی‌های لازم را داشته باشند اما از بابت پس‌لرزۀ بامداد چهارشنبه نگران نباشند.

وی اضافه کرد که زلزله رخ داده هفته گذشته زنگ هشداری برای مدیریت بحران بود و سبب آمادگی بیشتر این ستاد شد.

نجفی با بیان اینکه شهرداری تهران با تمام ظرفیت‌هایش در آماده‌باش کامل برای نقش‌آفرینی و مدیریت بحران‌های احتمالی است خطاب به شهروندان نیز گفت ضمن آنکه باید همواره آمادگی‌های لازم را داشته باشند، از بابت پس‌لرزه امشب نگران نباشند.

آماده‌باش کلیه دستگاه‌های امدادی-۰۱:۴۷

بعد از وقوع این زلزله خفیف، استاندار تهران با تاکید بر آماده‌باش صد درصدی نیروهای امدادی در سطح این استان، گفت: مردم آرامش خود را حفظ کنند.

محمدحسین مقیمی با اشاره به زلزله ٤.٢ ریشتری که در استان تهران احساس شد، گفت: شهروندان آرامش خود را حفظ کنند و به موارد ایمنی که در این موارد لازم است رعایت شود توجه داشته باشند و از شتابزدگی و حرکت خودروها در معابر خودداری کنند.

وی همچنین از آماده‌باش کلیه نیروهای امدادی و انتظامی و خدماتی تهران خبر داد.

استان‌های معین تهران هم در آماده‌باش هستند-۰۱:۲۲

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان تهران نیز با اشاره به اینکه زلزله اخیر ملارد خسارتی نداشته، از آماده‌باش نیروهای هلال احمر ملارد خبر داد.

تاجیک‌نوری از آماده‌باش نیروهای هلال احمر شهرستان ملارد خبر داد و گفت: تاکنون گزارشی از خسارات جانی و مالی ارائه نشده است.

همچنین رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده‌باش استان‌های معین تهران در پی زلزله بامداد چهارشنبه خبر داد.

مرتضی سلیمی گفت: هشت تیم ارزیاب از استان‌های البرز و تهران به منطقه اعزام شدند و خوشبختانه گزارشی مبنی بر خسارات جانی و مالی تا این لحظه اعلام نشده است.

رئیس سازمان‌امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: استان‌های معین در آماده‌باش هستند.

این زلزله، پس لرزه است؛ مردم نگران نباشند-۰۱:۲۰

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور زمین لرزه ۴.۲ ریشتری که دقایقی قبل مرز دو استان تهران و البرز را لرزانده بود، گفت: این زمین‌لرزه مربوط به گسل مشکین‌دشت - اشتهارد است و در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داد.

مرتضی اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این زلزله از جمله پس‌لرزه‌های زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری هفته گذشته در تهران و البرز بود، گفت: جای نگرانی بابت این زلزله وجود ندارد و مردم نگران نباشند.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه دستور سازمان مدیریت بحران دستگاه‌های امدادی در استان‌های تهران و البرز در آماده‌باش هستند، گفت: آمادگی لازم از سوی دستگاه‌های امدادی، انتظامی و خدماتی وجود دارد.

اکبرپور با تاکید بر اینکه شهروندان همواره باید نسبت به وقوع حوادث طبیعی هوشیار باشند، گفت: اما این معنایش ترس و وحشت مردم نیست و مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و همانطور که گفتم این زمین‌لرزه از پس‌لرزه‌های زلزله هفته گذشته است.

خسارتی گزارش نشده -۰۱:۰۹

اورژانس اعلام کرد، تیم‌های ارزیاب به کانون زلزله ۴.۲ ریشتری امشب ملارد اعزام شدند.

سعیدی سخنگوی ستاد مدیریت بحران نیز گفت: «زمین لرزه ۴.۲ ریشتری دقایقی قبل در استان تهران زیاد احساس نشد، این زمین لرزه خسارت جانی و مالی به همراه نداشت.»

همچنین سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران تاکید کرد: «تاکنون گزارشی از حادثه ناشی از زلزله گزارش نشده است.»

این زلزله ارتباطی به گسل تهران ندارد

مجید تاتار معاون پژوهشی مرکز بین‌المللی زلزله‌شناسی کشور در رابطه با لرزش دوباره تهران که دقایقی قبل به وقوع پیوست، بیان داشت: «این زمین لرزه در محل زمین لرزه چهارشنبه گذشته است. این زمین لرزه ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد.»

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه به شرح زیر است:۰۰:۵۶

بزرگی: ۴.۲
محل وقوع: مرز استان‌های تهران و البرز - حوالی ملارد (تهران)
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۱۰/۰۶، ۰۰:۵۴:۳۳
طول جغرافیایی: ۵۰.۹۳
عرض جغرافیایی: ۳۵.۶۸
عمق زمین‌لرزه: ۱۲ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
۴ کیلومتری ملارد (تهران)
۷ کیلومتری مشکین دشت (البرز)
۷ کیلومتری صفا دشت (تهران)

نزدیکترین مراکز استان:
۱۷ کیلومتری کرج
۴۲ کیلومتری تهران

کد خبر 50771

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha