توقف ٥٠٠ کامیون‌ ایرانی در پارکینگ‌های مرز تمرچین

سرویس آذربایجان غربی- فرماندار پیرانشهر با بیان اینکه برغم بارش سنگین برف جاده منتهی به مرز تمرچین مسدود نیست، گفت: علت توقف تعداد زیادی از کامیون‌های حامل بار ایرانی در این مرز عدم تامین خودرو از سوی طرف عراقی برای انتقال کالاهای صادراتی است.

به گزارش کردپرس، از ایرنا؛ خضر کاک‌درویشی اظهار کرد: با وجود بارش برف سنگین و کولاک شدید در چند روز گذشته، با تلاش ماموران راهداری این شهرستان مسیر تمرچین - پیرانشهر مسدود نشده اما نبود کامیون عراقی در مرز مهمترین دلیل برای توقف کامیون‌های ایرانی در پارکینگ‌های تمرچین است.

وی با اشاه به اینکه هم اکنون ۴۵۰ تا ۵۰۰ دستگاه کامیون باری و ترانزیتی ایرانی در جاده دسترسی به این پایانه مرزی و چند پارکینگ متوقف هستند، افزود: با هماهنگی طرف عراقی روز گذشته ۹۸ دستگاه کامیون باری برای دریافت محموله، از عراق به تمرچین اعزام شدند و امروز قرار است این تعداد به ۲ برابر برسد.

فرماندار پیرانشهر اضافه کرد: در صورت تامین کامیون از سوی طرف عراقی برای بارگیری در مرز تمرچین با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با گمرک و سایر ارگان‌های مستقر در این مرز، بسرعت از تعداد کامیون‌ها و خودروهای ترانزیتی متوقف شده در این مرز کاسته می‌شود.

کاک‌درویشی ادامه داد: با توجه به بارش برف سنگین در منطقه «چومان» عراق و مسدود شدن برخی مسیرها در این منطقه، امکان انتقال کامیون‌ها به مرز تمرچین در آنسوی مرز برای انتقال کالا مشکل و با تاخیر زیاد همراه است.

وی تاکید کرد: امسال با تعریض جاده منتهی به تمرچین، اگر خودروهای ترانزیتی و کامیون‌های باری هم در یک خط توقف کنند، امکان تردد در این پایانه مرزی وجود دارد.

کاک‌درویشی در خصوص صادرات کالا از مرز تمرچین پیرانشهر نیز گفت: امسال بیش از ۴۵۰ هزار تُن انواع کالا به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار از مرز تمرچین این شهرستان به کشورهای مختلف صادر شده است.

وی یادآور شد: کالاهای صادر شده از مرز تمرچین پیرانشهر شامل انوع مصالح ساختمانی، لوله و اتصالات فولادی، میوه و تره‌بار و وسایل و لوازم خانگی بوده که از نظر وزنی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش یافته است.

مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

کد خبر 42404

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha