کشورهای همسایه به راحتی حقابه ایران را می‌برند/ کمبود آب کشاورزی و شرب در آینده

سرویس آذربایجان غربی- عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، با انتقاد از ضعف دیپلماسی در حضور آب‌های مشترک المنافع بین کشورها؛ گفت: در آینده با کمبود آب کشاورزی و شرب روبرو خواهیم بود در این بین کشورهای همسایه هم به راحتی حقابه ایران را می‌برند بدون اینکه مسئولان و متولیان امر عکس العملی در سطح بین المللی، داشته باشند. هیچ گونه پیگیری در این راستا صورت نمی‌پذیرد و محیط زیست قربانی منافع زودگذر سیاسی کشورها می‌شود.

به گزارش کردپرس، جلال محمودزاده در مورد کاهش ۳۰ درصدی حقابه ایران از رود ارس، گفت: وزارت امور خارجه تاکنون در خصوص سد سازی‌های مکرر ترکیه گزارشی ارائه نکرده است. دولت ترکیه در قالب دو پروژه «داپ» و «گاپ» سدسازی‌هایی در مسیر آب‌های مرزی ایران، عراق و سوریه شروع کرده، چندین سد هم به مرحله بهره‌برداری رسانده است به فرض مثال؛ آبگیری سد آتاتورک که ۶ برابر حجم آبی کرخه را دارد و همچنین بهره‌مندی از سد ایلیسو، در قالب پروژه راهبردی گاپ که سال گذشته به مرحله آبگیری رسید و تاثیرات کلی بر روی رودخانه بزرگ هورالعظیم داشت.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی به خانه ملت افزود: امروز سدسازی‌های متعدد ترکیه منجر به خشکی ۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عراق و سوریه شده است و همچنین به میزان ۷۵ درصد ورودی آب به هورالعظیم در بخش عراقی و ایرانی آن کاهش یافته است و همین مسئله منجر به رشد ریزگردها در مناطق جنوبی شده که بعضا در مرکز کشور هم شاهد آن هستیم. در حال حاضر ترکیه مشغول بهره برداری از سایر سدهای خود است.

محمودزاده ادامه داد: ترکیه اجرای پروژه آناتولی شرقی «داپ» را بر روی منابع آبی رودخانه ارس آغاز کرده است که شاخه‌هایی از این رودخانه به خاک ایران و ارمنستان جاری می‌شد، در پروژه طرح داپ دولت ترکیه حدودا ۳۰ سد را در دستور ساخت قرار داده است و به جرات می‌توان گفت سد سازی «گاپ» و«داپ» با تمام سدهای موجود کشور برابری می‌کند. همچنین به تازگی ترکیه ساخت سد قره گل را آغاز کرده است که مطمئنا آبگیری آن بر روی خطوط مرزی آبی ایران و ارمنستان تاثیر خواهد گذاشت؛ این پروژه حدود ۴۰ درصد آبریزی بر روی ارس را تحت تاثیر قرار می‌دهد به گونه‌ای که در آینده نزدیک شاهد کوچ دامداران، کشاورزان و مهاجرت روستاییان آذربایجان شرقی خواهیم بود و حتی هزینه‌ای که برای آبیاری مدرن دشت مغان صورت گرفته با این سدسازی‌های بی رویه کشور همسایه بی فایده خواهد بود.

سدهای آتاتورک و ایلیسو پایاب کشاورزی ندارد

نماینده مجلس یازدهم با انتقاد از منفعت طلبی ترکیه از سد سازی‌های مکرر؛ گفت: سدهای آتاتورک و ایلیسو پایاب کشاورزی ندارد و ترکیه با هدف فروش آب به کشورهای ایران، ارمنستان و عراق اقدام به احداث این سدها کرده است که بی تردید در آینده شاهد تنش‌های اجتماعی و محیط زیست خواهیم بود.

ترکیه مشغول ساخت حدود ۱۰ الی ۱۵ سد بر روی ارس است

او ادامه داد: در حال حاضر ترکیه مشغول به ساخت حدود ۱۰ الی ۱۵ سد بر روی ارس با هدف توسعه کشاورزی است که این مسئله در جای خود بسیار خطرناک‌تر از پروژه تولید برق به واسطه سدسازی است.

محمودزاده اظهار کرد: وزارت امور خارجه در دولت یازدهم، دوازدهم و سیزدهم در حوزه محیط زیست به ویژه حقابه‌های مرزی نه تنها کم کاری داشته‌اند بلکه ترک فعل‌هایی نیز صورت گرفته است؛ باید با تک تک افرادی که در این راستا ترک فعل داشتند برخورد قانونی صورت پذیرد؛ نسل‌های آینده تمام این مسئولان را که کم کاری داشتند پای میز محاکمه می‌کشند تا از حق و حقوق قانونی کشور در حوزه آب‌های مرزی دفاع کنند و اجازه ندهند کشورهایی همچون ترکیه از فرصت‌هایی همچون تحریم‌ها سوء استفاده کرده و در قالب سد سازی اقدام به تخریب طبیعت سایر کشورها کنند.

همسر اردوغان رود ارس را در انحصار ترکیه می‌داند

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، تاکید کرد: طی سفری که یکی از بانوان نماینده آذربایجان شرقی به کشور ترکیه داشتند همسر اردوغان با ارسال پیغامی ایشان را تهدید کرده که در خصوص حقابه رود ارس که هیچ کدام از کشورها حق ندارند صحبتی در راستای حقابه این رودخانه داشته باشند؛ انتظار داریم از رسانه‌ها، تمام تشکل‌‌های مردم نهاد و هر کسی که به گونه‌ای عِرق ایرانی در آنها وجود دارد؛ فشار به دولت و کشورهای تصمیم گیرنده وارد کنند تا نسبت به محیط زیست در سطح ملی و بین المللی انفعالی عمل نکنند.

قوانین آب‌های مشترک المنافع باید رعایت شود

محمودزاده با اشاره به اینکه آب‌های بین المللی مشترک المنافع هستند و سایر کشورها باید از قوانین آنها پیروی کنند؛ گفت: آب‌هایی که به صورت مشترک با سایر کشورها به بهره برداری می‌رسند باید ۶ الی ۷ درصد آنها برای احیای محیط زیست رها سازی شود.

نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: کم کاری کشور ما در بخش روابط بین المللی در حوزه منابع آب بسیار بالا است؛ امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در حدود ۶ ماه گذشته قولی از تریبون مجلس مبنی بر پیگیری‌های مکرر برای حقابه‌های بین المللی به ملت ایران دادند. چرا تاکنون گزارشی مبنی بر این قول به مجلس ارائه نشده است؟ بعد از ۶ ماه چه اقداماتی برای باز پس‌گیری حقابه‌های مرزی ایران صورت گرفته است.

۸۵ درصد آب شرب در سایر مصارف هزینه می‌شود

او در ادامه با تاکید به کاهش بارندگی در کشور؛ گفت: ما در حال حاضر در کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک زندگی می‌کنیم و با تمام این خصوصیات جغرافیایی شاهد کاهش بارندگی در کشور هستیم در این بین پراکنش بارندگی با توجه به کشت محصولات هم مناسب نبوده است؛ هم به جهت کاهش بارندگی و هم از راستای محیط زیست با مشکلاتی روبرو هستیم؛ متاسفانه سوء مدیریت آب شرایط را بحرانی کرده است و از ۱۰۰ درصد میزان مصرف آب شرب حدود ۸۵ درصد آن در سایر مصارف هزینه می‌شود. برای اینکه وضعیت آبی کشور را در وضعیت مطلوب قرار داده شود باید آبیاری مدرن در کشاورزی را در کل کشور راه اندازی کنیم.

صادرات آب ایران زیر پوست هندوانه به کشورهای عربی

محمودزاده بیان کرد: با تمام کم آبی‌هایی که در کشور شاهد آن هستیم یک ریال هم برای آبیاری مدرن هزینه نشده است؛ در حال حاضر طی یکسال گذشته آبیاری مدرن تعطیل شده است و شاهد هزینه‌ای از طرف دولت نبودیم، از طرفی در کشور محصولاتی کشت می‌شود که نیازمند هزینه آب زیادی است برای تولید یک هندوانه ۱۰ کیلویی حدود ۳ هزار لیتر آب لازم است، بعد همین محصول را با کیلویی ۲ هزار تومان به کشورهای عربی صادر می‌کنیم، به بیانی ۱۰ کیلو هندوانه به قیمت ۲۰ هزار تومان؛ یعنی ۳ هزار لیتر آب در شرایط کم بارشی و بی آبی به قیمت ۲۰ هزار تومان به کشورهای عربی می‌فروشیم یعنی صادرات آبی که در کشور نیاز داریم به قیمت ناچیز به سایر کشورها می‌فروشیم. در مقابل کشورهای عربی همچون عربستان و امارات با وجود کم بارشی امروز جزو صادرکنندگان آب هستند چون توانستند با سرمایه گذاری روی آب شیرین کن‌ها علاوه بر تامین کشور خود در حوزه آبی یکی از صادرکنندگان آب به سایر کشورها هم باشند.

فرونشست زمین در پایتخت جدی است

نماینده یازدهم با اشاره به به فرونشست پایتخت، تصریح کرد: در حال حاضر تهران در خطر فرونشست زمین قرار دارد و حدود ۳۲ دشت ممنوعه در کشور وجود دارد ارتفاع آب زیرزمینی آنها به قدری پایین آمده است که به سختی می‌توانیم آنها را بالا بیاوریم؛ به لحاظ علمی خاکی که پوک شود و تخلیه شده باشد به سختی قابل بازگشت و جبران است در حال حاضر فرونشست را می‌توان به وضوح با چشم عادی رویت کنیم.

تهدید کم آبی در کشاورزی و شرب

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، تصرح کرد: در آینده با کمبود آب کشاورزی و شرب روبرو خواهیم بود در این بین کشورهای همسایه هم به راحتی حقابه ایران را می‌برند بدون اینکه مسئولان و متولیان امر عکس العملی در سطح بین المللی، داشته باشند. هیچ گونه پیگیری در این راستا صورت نمی‌پذیرد و محیط زیست قربانی منافع زودگذر سیاسی کشورها می‌شود.

محمودزاده در پایان اظهارکرد: احیای دریاچه ارومیه تا حدودی به واسطه شرایط اقلیمی و تا حدودی به عکس العمل متولیان امر وابسته است، شرایط اقلیمی به دلیل میزان بارندگی هر ساله و شدت افزایش دما تغییر می‌کند، از طرفی کشورهای توسعه یافته توانسته‌اند از ظرفیت بارورسازی ابرها حداکثر استفاده را داشته باشند به گونه‌ای که زمانی این ابرها به کشور ما می‌رسند باری ندارند، در بارورسازی ابرها ما در ابتدای کار قرار دارم هم به جهت پروژه تحقیقاتی و هم در راستای اقدامات عملیاتی، از طرفی مقرر شده بود با تکمیل تونل زاب آب رودخانه به ارومیه منتقل شود که هیچکدام تاکنون عملیاتی نشده است، مسئولان باید نسبت به حقابه ایران در سطح بین المللی و در دوران بی آبی پاسخگو باشند./

کد خبر 41789

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha