آینده نگران کننده در انتظار آذربایجان غربی؛ وجود ۲۰ هزار هکتار مناطق بیابانی

سرویس آذربايجان غربى- رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: مراتع بالادست در آذربایجان غربی را از دست داده ایم و آبهای بررسی شده منطقه، بیانگر فرسایش خاک است. در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار مناطق بیابانی در این استان وجود دارد و در آینده هزار دره ها و بدلندها در این استان افزایش خواهد یافت.

به گزارش کردپرس، از ایرنا؛ عباسعلی نوبخت در نشست با رییس کل دادگستری آذربایجان غربی افزود: بازدید از حاشیه دریاچه ارومیه بیانگر مصرف آب‌های سطحی و زیرزمینی در بخش کشاورزی حاشیه دریاچه بود که این نوع مصرف منابع آبی، خیانت است.

او ادامه داد: تبخیر بالای روزانه در خود دریاچه ارومیه بالاست و با توجه به اجرای طرح آبیاری بارانی زیاد در زمین‌های اطراف دریاچه و شدت تبخیر و نیز مصرف آب‌های زیرزمینی که برای کشت ذرت علوفه ای، هندوانه و یا چغندرقند مصرف می‌شود می‌توان انتظار وقوع ریزگردهای نمکی را برای ارومیه و شهروندان تبریزی در آینده داشت.

نوبخت با اشاره به مطالعات انجام شده درزمینه دریاچه ارومیه اضافه کرد: این دریاچه از نظر زمین شناسی گودالی بزرگ است که تمام آبهایی که میخواست این دریاچه را تامین کند به هر دلیلی سد زدیم و ما اختلال ایجاد کردیم.

او با بیان اینکه متوسط فرسایش خاک کشور ۱۶.۵ تن در هکتار و میانگین کشوری ۶ تا ۶.۵ تن در هکتار است، ادامه داد: در طی بازدیدهایی که از مسیر سلماس به ارومیه انجام شده است متوسط فرسایش در این استان بالا تخمین زده می شود و نیازمند یک مطالعه واقعی است.

نوبخت ادامه داد: دامنه هایی در مسیر مشاهده شده که نشان دهنده این موضوع است که در آینده هزار دره ها و بدلندها در این استان افزایش خواهد یافت. (بدلند (Badland) به نواحی مرتفع خشکی گفته می‌شود که بر اثر باران‌های سنگین اتفاقی رخ می‌دهد این زمین‌ها به دره‌های تنگ عمیق بریده شده ختم می‌شوند، ریزش‌های جوی معمولی این نواحی به اندازه‌ای نیست که حافظ پوشش کافی از علف یا سایر گیاهان باشد بنابراین چنین زمین هایی برای کشاورزی یا چرای دام تقریباً فاقد ارزش است).

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه باید پوشش گیاهی در بالادست در استان آذربایجان غربی تقویت شود، گفت: مراتع بالادست را در این استان از دست دادیم و آبهای بررسی شده منطقه بیانگر فرسایش خاک است.

او با اشاره به اینکه ۲۰ هزار هکتار مناطق بیابانی در آذربایجان غربی وجود دارد، ادامه داد: میزان بیابان زایی در کشور یک میلیون هکتار و بیابان زدایی ۳۰۰ هزار هکتار است و میزان بیابان زایی سه برابر بیابان زدایی گزارش شده است.

نوبخت با بیان اینکه در استان اردبیل پارسال ۲۵۰ هکتار بیابان جدید ثبت شد، ادامه داد: در استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۰ هزار هکتار بیابان داریم.

او با اشاره به اینکه نیروهای سازمان در همه جای کشور حضور دارند، ادامه داد: در زمینه پایش، اراضی تصرفی و آتش سوزی‌ها هشت هزار هکتار در نقاط مختلف با ۳۳ دوربین پایش می شود.

نوبخت افزود: ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر میزان مناطق پایشی با هر دوربین است و امسال به تعداد این دوربین‌ها ۵۰ دوربین هم افزوده می شود.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: حفاظت از امنیت زیستی در حاشیه دریاچه ارومیه با برنامه ریزی بلند مدت مسئولان محقق می‌شود اما تفکرات و برنامه ریزیهای مقطعی موجب تهدید امنیت زیستی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه می‌شود.

او با بیان اینکه میزان تبخیر در سطح دریاچه ارومیه زیاد است، گفت: استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تلاش می‌کنند این زیست بوم را احیا کنند در حالیکه از یک طرف سد بر روی رودخانه‌ها زده شده و از سوی دیگر نیز تبخیر آب‌های سطحی و مصرف آب‌های زیرزمینی دریاچه را کم رمق تر می‌کند.

او اضافه کرد: حق آبه نیز طبق اطلاعات رسیده به این مکان نمی رسد و به واسطه آبیاری بارانی آبهای سطحی تبخیر می‌شوند.

نوبخت با اشاره به اینکه برای نسل بعدی باید شرایط زندگی کردن را حفظ کرد، ادامه داد: نباید در اطراف دریاچه فعالیت‌هایی انجام شود که سطح ایستایی آب کاهش یابد و به خاطر آرامش مقطعی یک قشر دو استان نابود شود.

کد خبر 38031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha