استاندار آذربایجان‌غربی مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه شد

سرویس آذربایجان غربی- سخنگوی دولت از برکناری عیسی کلانتری و انتخاب استاندار آذربایجان‌غربی به عنوان مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه از سوی هیات وزیران خبر داد

به گزارش کردپرس، بهادری جهرمی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی از مصوبات جلسه هیات وزیران گفت: گزارشی از وضعیت دریاچه ارومیه و اقداماتی که در حوزه حل مشکلات و معضلات این دریاچه انجام شده در این جلسه از سوی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو ارائه شد.

او اظهار کرد: با توجه به تاکید رییس جمهور مبنی بر تقویت کارگروه احیای دریاچه ارومیه، عیسی کلانتری مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه که دبیر کارگروه نیز بودند از این سمت برکنار شد و محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی به عنوان مدیر اجرایی احیا و دبیر کارگروه به انتخاب هیات وزیران منصوب شدند.

بهادری جهرمی ادامه داد: همچنین استاندار آذربایجان شرقی به عنوان عضو جدید کارگروه به ترکیب کارگروه اضافه شدند تا پیشرفت سریعتری برای حل مساله دریاچه ارومیه را شاهد باشیم.

صبح امروز نیز معاون اجرایی رییس جمهور اعلام کرد: «برای احیای دریاچه ارومیه ۲۱۵ میلیارد تومان منابع تخصیص داده شده شد»، اما او مشخص نکرد که پس از منحل شدن ستاد احیای دریاچه ارومیه، اعتبارات دولت جدید برای دریاچه به کدام ارگان اختصاص پیدا می کند؟

ستاد احیای دریاچه ارومیه با کارنامه ناموفق از زمان تشکیل تا انحلالش(٩2-٩٩) حدود ۶ هزار میلیارد تومان با محاسبه نرخ تسعیر دلار و نرخ تورم، معادل بیش از ١٥ هزار میلیارد تومان را صرف کرد و عاقبت وضعیت دریاچه را به نقطه اول و آغاز بحران بازگرداند.

در تابستان ١٤٠١ در اوج روزهای بحرانی دریاچه ارومیه که بحران طوفان نمکی و تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه دامان شمال غرب ایران را گرفته است، طرح تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد مالی و اداری ستاد احیای دریاچه ارومیه در صحن علنی مجلس با ١٨٢ رای موافق تصویب شد تا مشخص شود، هزینه کرد اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه کجا بوده است؟!

اکنون این سوال هم مطرح می شود که با منحل شدن ستاد احیای دریاچه ارومیه و عدم فعالیت قابل توجه مرکز آینده پژوهی دریاچه، اعتبارات دولت جدید به کدام ارگان اختصاص پیدا می کند؟

گزارش ویژه کردپرس در خصوص دریاچه ارومیه؛ دریاچه ای که «بازیچه» شد

کد خبر 35793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha