تصمیم دوباره وزارت نیرو برای  رهاسازی آب به دریاچه ارومیه!

سرویس آذربایجان غربی- در حالی که ٩٥ درصد از حجم آب دریاچه ارومیه در ماه های اخیر از بین رفته است، اکنون سخنگوی صنعت آب از رهاسازی مجدد آب در آینده ای نزدیک به دریاچه خبر می دهد.

به گزارش کردپرس، فیروز قاسم زاده در یک نشست خبری اظهار کرد: طی دو سال اخیر ۱۵ درصد نسبت به حالت عادی کاهش بارش در حوزه دریاچه ارومیه داشتیم. متولی حوزه دریاچه ارومیه، وزارت نیرو به تنهایی نیست و ستاد احیای این دریاچه تصمیم گیری می‌کند و وزارت نیرو به همه دستورات این ستاد عمل کرده است.

او ادامه داد: امسال یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد‌ها و جریانات طبیعی وارد دریاچه ارومیه شده و به زودی در این حوزه صورت خواهد گرفت.

سخنگوی صنعت آب بیان کرد: وزارت نیرو تاکنون به تکالیف خود به عنوان یکی از دستگاه های متولی امر در بخش احیای دریاچه ارومیه عمل کرده و از سال‌های ۹۳ و ۹۴، ۱۸ میلیارد مترمکعب رهاسازی از سوی وزارت نیرو در این حوزه صورت گرفته است. وزارت نیرو ۱۲ هزار چاه غیرمجاز را مسدود کرده که در پی آن، مصرف در بخش کشاورزی نیز ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. لایروبی ها هم انجام شده که بخش کمی از آن باقی مانده است.

قاسم زاده در خصوص وضعیت تبخیر آب سدها نیز گفت: بیلان مصارف و منابع سدها مشخص و در سدهای کشور علی رغم خشکسالی امسال، حدود ۲۱ درصد خروجی‌ها از نظر سرریز و نشت و ... کنترل شده است. بررسی دوره ۵۸ ساله نشان می‌دهد که این سال‌ها، یک سوم عادی، یک سوم تر و یک سوم خشک بوده‌اند، اما در ۱۵ سال اخیر، سهم سال‌های خشک به ۴۷ درصد رسیده است.

او افزود: سال‌های ۹۷ تا ۹۹ سال پرآب بود، اما دو سال اخیر، سال‌های خشکی را داشتم به طوری که پارسال خشکسالی بی‌سابقه‌ای را تجربه کردیم و بارش‌ها ۳۸ درصد و امسال هم حدود ۲۷ درصد کاهش پیدا کرد.

سخنگوی صنعت آب گفت: هم اکنون ۴۹ درصد مخازن سدها پر است که نسبت به مدت مشابه پارسال، ۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. در تابستان بارش چندانی نداریم و پیش بینی نشان‌ می‌دهد، بارش‌های پاییزه با تاخیر آغاز شود که باید با مدیریت مصرف، کشور را از تنش آبی خارج کنیم.

او تاکید کرد: در بخش آب شرب، فرهنگ سازی صورت گرفته و بخش عمده مشترکان، خوش مصرف هستند. باید در بخش کشاورزی نیز فرهنگ سازی لازم صورت گیرد. در صنعت هم که جامعه آماری کمتری دارد و قابل مدیریت تر است، مذاکرات وزارت نیرو شروع شده تا با بازگردانی آب، آب های شیرین را در اختیار بخش های دیگر قرار دهند.

گفتنی است؛ در حال حاضر ٩٥ درصد حجم آب دریاچه ارومیه تبخیر شده و بخش جنوبی آن در حال خشک شدن است و بنا بر پیش بینی های کارشناسان این بخش تا اوایل پاییز امسال به طور کامل از بین می رود، در این حال تنها راهکار مسئولان رهاسازی دوباره آب از منابع آبی در سال خشکسالی است

کد خبر 35605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha