پلیس اجازه نداد مردم در خاکسپاری یک فعال سیاسی کرد شرکت کنند

سرویس ترکیه - مراسم تشیع پیکر آیسل دوغان فعال سیاسی کرد و عضو گروه صلح دوم توسط پلیس به خشونت کشیده شد.

به گزارش کرپرس، مراسم تشییع پیکر آیسل دوغان فعال سیاسی کرد و عضو گروه صلح دوم که در تبعید جان خود را از دست داده بود، از سوی نیروهای پلیس ترکیه به خشونت کشیده شد.

بنا بر گزارش روژنیوز، پیکر دوغان که در تبعید در آلمان جان خود را از دست داده بود در مراسمی با حضور بسیاری از مردم و فعالان سیاسی کرد مورد استقبال قرار گرفت. پیکر دوغان از مسیر پل سیدلی به سوی خانه او در مزگریت درسیم تشییع شد. کاروان تشییع کننده ها توسط صدها تن از نیروهای پلیس متوقف شد و نیروهای پلیس جسد را از دست مردم گرفتند.

پلیس با بستن مسیر اجازه ورود مردم به گورستان آسری را نداد. با وجود اعتراض وکلا و نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و دیگر فعالان سیاسی حاضر در مراسم، پلیس اعلام کرد که تنها اعضای خانواده دوغان می توانند جسد را به خاک بسپارند. به این ترتیب جسد آیسل دوغان تنها با حضور اعضای خانواده به خاک سپرده شد.

درگیری بین نیروهای پلیس با مردم به ایجاد صحنه های خشونت آمیز انجامید و خبرنگاری به نام اوزان ییلدیرم نیز به دلیل خشونت پلیس دچار حمله قلبی و به بیمارستان منتقل شد.

مراسم گرامی داشت دوغان در خانه او در محله گازیک درسیم و با حضور ابرو گونای سخنگوی HDP، عمر اوجالان نماینده HDP، صالحه آیدنیز رئیس مشترک حزب مناطق دموکراتیک (DBP)، و فعالان جنبش زنان آزاد (TJA) برگزار شد.

آیسل دوغان که بود؟

فعال سیاسی 69 ساله کرد که به دلیل عضویت در گروه موسوم به گروه صلح دوم و فعالیت های سیاسی 17 سال از عمر خود را در زندان های ترکیه به سر برد و پس از ابتلا به سرطان به طور موقت از زندان آزاد شد و در همین زمان از کشور خارج و به آلمان پناهنده شد. او در 11 می پس از مدت ها مبارزه با بیماری در تبعید جان خود را از دست داد.

همه اعضای گروه صلح دوم که به دستور عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان (PKK) تشکیل شده بود، در هنگام بازگشت به ترکیه به زندان افتاده بودند.

کد خبر 32424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha