سقز پایتخت جهانی تئاتر کردی شود

سرویس کردستان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه تئاتر کردى به عنوان پیشانى فعالیت هاى هنرى سقز و استان کردستان در منطقه ظهور و بروز نموده، افزود: جشنواره تئاتر کردی سقز نقطه اتکا و ظرفیتی برای اعتلای فرهنگ و هنر کردی است.

به گزارش کرد پرس، علی اصغر دریایی گفت : تئاتر کردی جلوگاه زندگی، آداب و رسوم، هویت، مشکلات و آسیب های جامعه، تغییرات نسلی و... است و باید با تولید محتوا و آثار فاخر در این حوزه، مخاطب و جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با تقدیر از مطالبه گری و دغدغه مندی جدی خبرنگاران و هنرمندان شهرستان سقز گفت: سقز قطب اصلی تئاتر کردی بوده و باید به جایگاه واقعی خود یعنی پایتخت تئاتر کردی برسد.

دریایی افزود: ادامه ساخت پلاتوی تئاتر بزودی شروع می شود، پیگیری های جدی جهت ثبت جشنواره تئاتر کوردی در تقویم سالیانه وزارت ارشاد با همکاری نماینده مجلس انجام می شود، در توزیع اعتبارات استانی و برگزاری جشنواره ها، عادلانه رفتار می نمائیم.

ردیف اعتباری برای جشنواره تئاتر کردی اختصاص یابد

فریدون حامدی دبیر هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز با ارئه گزارشی از اقدامات انجام شده و روند جشنواره، گفت: اختصاص ردیف اعتباری و انتخاب دبیر جشنواره بعدی می تواند در ایجاد انگیزه و برگزاری بهتر جشنواره موثر باشد.

سقز شهر خلاق در حوزه پارچه و تئاتر کوردی است/ روز سقز تصویب شود

ارسطو گویلی شهردار سقز نیز در این نشست گفت: تئاتر کردی در برنامه های بلندمدت شهرداری جایگاه ویژه ای دارد و برای معرفی سقز به عنوان پایتخت جهانی تئاتر کوردی و شهر خلاق در زمینه تئاتر و پارچه کردی تلاش و برنامه هایی در دست اقدام داریم.

وی پیشنهاد کرد روز و هفته ای به نام سقز برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی توسط شورای فرهنگ عمومی استان کوردستان تصویب شود.

کمک 150 میلیونی شورا و شهرداری به جشنواره

کیوان بهرامی رئیس شورای شهر سقز هم خواستار استفاده بهینه از پتانسیل های جشنواره تئاتر کردی برای توسعه ارتباطات فرهنگی، تدوین چشم انداز جشنواره، جلب کمک و همراهی محافل ملی و بین المللی شد و گفت: شورای شهر و شهرداری 150 میلیون تومان به این جشنواره کمک می کنند.

طرح مسائل و مشکلات توسط خبرنگاران

در ابتدای این جشنواره خبرنگاران به طرح مسائل و مشکلاتی نظیر: عدم ثبت جشنواره تئاتر کردی در تقویم سالیانه وزارت ارشاد و نداشتن ردیف بودجه مشخص، لزوم معرفی سقز به عنوان شهر خلاق در حوزه تئاتر کوردی، نیمه کاره ماندن پلاتو، محدودیت فضاهای فرهنگی، لزوم برنامه ریزی و اقدامات بیشتر برای جلب مشارکت و همراهی هنرمندان سایر مناطق کردنشین برای حضور در جشنواره، تجهیز سالن ارشاد، برگزاری کلاس ها و دروه های آموزشی برای هنرمندان، حضور وزیر ارشاد و استاندار مراسم اختتامیه، معرفی زودهنگام دبیر دوره هجدم و اقدام جهت فراخوان بعدی، توجه بیشتر به شهرستان سقز، دعدت از رسانه های ملی و بین المللی برای پوشش خبری جشنواره و.... پرداختند.

کد خبر 32406

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha