مخالفت 7 نهاد در آمریکا با ارتقا جنگنده های اف 16 ترکیه از سوی واشنگتن

سرویس جهان- هفت نهاد در آمریکا با ارسال نامه هایی برای روسای برخی کمیته های کنگره و سنای آمریکا، خواستار عدم ارتقا جنگنده های اف 16 ترکیه، به دلیل رفتارهای خصمانه آنکارا شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از نشریه اکاتریمرینی یونان، هفت نهاد در آمریکا به بیشتر آنها متعلق به جوامع اقلیت ساکن در این کشور هستند، نسبت به نظر مثبت کاخ سفید درباره ارتقا جنگنده های اف 16 ترکیه ابراز نگرانی کرده اند.

شورای رهبری هلنیک آمریکا، کمیته بین المللی هماهنگی برای عدالت در قبرس، دوستان آمریکایی کردها، کمیته یهودیان آمریکا، کمیته ملی ارمنی های آمریکا و مجمع مدافع مسیحیان و خاورمیانه، در نامه های جداگانه ای به روسا و اعضای ارشد کمیته های روابط خارجی و نیروهای کنگره و سنا خواستار عدم توجه آمریکا به درخواست ترکیه برای ارتقا جنگنده های اف 16 این کشور و یا حداقل اعمال محدودیت در این خصوص شده اند.

برخی از روسای این نهادها خواستار تعیین پیش شرط برای ترکیه شده و گفته اند آمریکا ضمن اعمال محدودیت برای استفاده ترکیه از این سلاح ها، از آنکارا بخواهد رهبران سیاسی و مدنی زندانی در ترکیه مانند صلاح الدین دمیرتاش و عثمان کاوالا را آزاد کند.

برخی از این نهادها با یادآوری عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه و یا رفتارهای سختگیرانه نسبت به اقلیت های این کشور درخواست کرده اند آمریکا به شرطی اقدام به ارتقا این هواپیماها کند که ترکیه از آنها علیه کردها، یونان و یا دیگر کشورها و جمعیت هایی که ترکیه رفتار مناسبی با آنها ندارد استفاده نکند.

اخیرا دولت بایدن و برخی نمایندگان کنگره تمایل این کشور برای ارتقا جنگنده های اف 16 ترکیه را بیان کرده اند.

کد خبر 32366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha