469 هزار راس دام در کردستان علیه تب مالت واکسینه شد

سرویس کردستان - معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان گفت: سال گذشته ۴۶۸ هزار و ۶۲۰ راس دام سنگین و سبک در استان به صورت رایگان علیه تب مالت واکسینه شدند که تاثیر زیادی در کنترل این بیماری داشت.

به گزارش کرد پرس، ناصر مخدوم گفت: پارسال تعداد ۶۱ هزار و ۵۵۵ راس دام سنگین طی یک هزار و ۶۷۲ نوبت مراجعه و ۴۰۷ هزار و ۶۵ راس دام سبک با مراجعه به یک هزار و ۷۸۳ واحد اپیدمیولوژیک در سطح دامداری های روستایی و صنعتی استان علیه بیماری تب مالت واکسینه شد.

وی از کاهش محسوس تعداد نفرات مبتلا به تب مالت در استان در پی اقدامات چند سال گذشته دامپزشکی خبر داد و افزود: با اجرای اقدامات بهداشتی و پیشگیری یاد شده در سال ۱۴۰۰ در سطح استان، موارد انسانی بیماری تب مالت نسبت به سال قبل از آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته، به طوری که تعداد کل مبتلایان تب مالت انسانی در کردستان از ۹۰۹ نفر در سال ۱۳۹۹ به ۶۳۳ نفر در سال گذشته کاهش یافته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان از آموزش بهره برداران به عنوان یکی دیگر از راه های پیشگیری از بیماری اشاره کرد و اظهار کرد: برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی برای دامداران واحدهای روستایی، نیمه صنعتی و صنعتی با اولویت مناطق کانون بیماری و دارای تجمع دامی بالا به تعداد ۲ هزار و ۳۰۹ نفر در قالب ۶۸ کلاس صورت گرفته است.

مخدوم ادامه داد: بیماری بروسلوز یا تب مالت که از مهمترین بیماری های قابل انتقل بین انسان و دام است در کشور ایران به عنوان یک بیماری بومی محسبوب می شود و می تواند خسارت های اقتصادی و بهداشتی زیادی به جامعه وارد کند که با آگاه سازی مردم و مصرف فرآوده های خام دامی بهداشتی و انجام واکسیناسیون سالانه دام ها، بیماری تب مالت قابل کنترل است.

وی یادآور شد: انجام نمونه برداری های مورد لزوم جهت آزمایش بروسلوز در سطح کلیه واحدهای دامداری صنعتی و نیمه صنعتی استان به تعداد ۱۰ هزار و ۸۰۷ نوبت که منتج به شناسایی و حذف ۱۷ راس دام آلوده و ضد عفونی جایگاه نگهداری دام های بیمار شد از دیگر اقدامات کنترلی و مراقبت فعال بیماری بروسلوز است.

کد خبر 31132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha