ادامه چالش مسکن ملی در قروه؛ اعتراض به جانمایی زمین

سرویس کردستان- چالش تعیین زمین برای مسکن ملی در قروه در حالی ادامه دارد که این بار صدای 800 متقاضی این طرح را درآورد و خواستار تغییر زمین تعیین شده هستند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، چالش تعیین زمین برای مسکن ملی در قروه در حالی ادامه داشت که از یک طرف با اعتراض 800 نفر متقاضی این مسکن همراه شد و از طرف دیگر به مقاومت متولیان راه و شهرسازی شهرستان برخورد کرد. این اعتراض که با تجمع متقاضیان در فرمانداری قروه شدت گرفت به گونه ای شد که فرماندار شهرستان را به سمت پیگیری این مسئله برد.

علت اصلی اعتراض متقاضیان مسکن ملی به زمین تعیین شده بود؛ زمینی که در منطقه «ویلاشهر» درست در میان کوه و صخره با شیب فروان انتخاب شده و گرچه در سال گذشت با این زمین در شورای مسکن و شهرسازی شهرستان مخالفت شد اما مثل همیشه متولیان راه و شهرسازی فقط به دنبال بالا بردن آمار عملکردی خود هستند و چندان به دغدغه مردم توجهی نداشتند و بر وجود همان زمین اصرار می کردند.

این اصرار ادامه داشت تا اینکه بالأخره متقاضیان دوباره صدایشان درآمد و اعتراض خود را با تجمع در فرمانداری اعلام کردند و با این اقدام اعتراضی، فرماندار از مدیرکل راه و شهرسازی درخواست کرد که به شهرستان آمده و تکلیف زمین را مشخص کند و صدای مردم را بشنود.

متقاضیان چه می گویند؟

متقاضیان مسکن ملی اعترضشان به تعیین زمین در نظر گرفته شده در نقطه «ویلاشهر» است؛ جایی که سنگلاخی و شیب دار بوده و قابلیت ساخت و ساز و همین طور امکانات زیرساختی را ندارد.

در واقع «صاف و مسطح نبودن زمین و داشتن هزینه های اضافی خاکبرداری برای اعضا، نزدیک بودن به معدن سنگ و خطرات آن و نمای تخریب شده کوه بر اثر انفجار و برداشت سنگ، دور بودن از مرکز شهر و نبود امتیازات آب، برق، گاز و خدمات رفاهی و ...، وجود رگه سنگ زیر خاک زمین اعلام شده و نبود امکان فضاسازی شهری، باتوجه به سردسیر بودن شهرستان قروه امکان یخ زدگی زمین و به موازات آن سوانح و تصادفات به علت شیب تند زمین» از جمله دلایلی است که متقاضیان در اعتراض خود عنوان کرده اند و خواستار تغییر زمین هستند.

تمامی این مشکلات گفته شده دقیقاً همان معضلاتی هستند که ساکنان مسکن مهر دارند و متقاضیان مسکن ملی دیگر نمی خواهند به دغدغه های مسکن مهر مبتلا شوند.

تغییر زمین یا اصلاح؟

بعد از اعتراض متقاضیان مدیرکل راه و شهرسازی کردستان به درخواست فرماندار به بازدید از منطقه ویلاشهر پرداخت. در این بازدید تمامی موارد اعتراضی شهروندان تأیید شد و در نهایت هم نقاط شیب دار و سنگلاخ از طرح مسکن ملی حذف گشتند.

آن طور که فرماندار قروه می گوید تا زمان شروع نشدن عملیات مشکلات زمین چندان مشخص نبود اما با اجرای عملیات مشکلات گفته شده درست بودند و باید اصلاح در زمین صورت می گرفت.

«خلیل فعله گری» به بازدید مدیرکل راه و شهرسازی اشاره کرد و در گفت و گو با خبرنگار کردپرس بیان کرد: در این بازدید مدیرکل راه و شهرسازی هم مشکلات موجود را تأیید کرد و وعده دادند که حتماً نقاط شیب دار و سنگلاخی و دارای ارتفاع و نزدیک به معدن از طرح حذف شوند و اینکار قطعاً انجام خواهد شد.

او با تأکید بر اینکه باید برای 700 نفر زمین تعیین شود، افزود: نقاطی در نظر گرفته شده و باید مطالعات کافی انجام شود و موارد الحاقی هم صورت گیرد تا بتوان تعهدات لازم برای متقاضیان مسکن ملی را اجرایی کرد.

مطابق اظهارات «فعله گری» چون شهرستان قروه زمینی که قابلیت ساخت و ساز داشته باشد را ندارد و اکثراً یا کشاورزی اند یا جزو سرانه های شهری لذا باید سعی شود حداقل مناطقی که کمترین مشکل را دارند، انتخاب و در اختیار مردم قرار گیرند.

او همچنین از کمک مالی مربوط به طرح اعتبارات توسعه ای مسکن ملی به متقاضیان خبر داد و گفت که برای ساخت و ساز کمک هایی به متقاضیان خواهد شد تا بهتر بتوانند روند احداث را انجام دهند.

براساس گفته های فرماندار به نظر می رسد به دلیل نبود زمین مناسب اصلاح در زمین مدنظر صورت می گیرد و امکان حذف آن چندان میسر نباشد.

با این وجود اما اصرار بیشتر متقاضیان بر تغییر زمین است تا اصلاح آن.

از مسکن مهر عبرت نمی گیرند!

با توجه به تمامی موارد و گزارشات قبل این خبرگزاری مردم حق دارند به دنبال مسکن مناسب و در زمین مناسب باشند، مردم هزینه نمی کنند که در دل کوه و صخره به آنان زمین داده شود درست مانند مسکن مهر که بدترین اشتباه تاریخ قروه بود و هنوز هم ساکنان آنجا که در دل سرانجیک ساخته شد زخم بی تدبیری مسئولان وقت را تحمل می کنند و از کمبود امکانات رفاهی و خدماتی رنج می برند.

متولیان راه و شهرسازی و بنیاد مسکن باید بدانند مردم قرار است در این زمین ها مسکن بسازند و ساکن شوند نه آنان که بدون نظرخواهی از متقاضیان هر زمینی را انخاب می کنند و بدون هیچ برنامه کارشناسی شده ای شروع می کنند به اجرای عملیات! قطعاً این مسئولان می دانند درد ساکنان مسکن مهر میدان امام حسین چیست اما اینکه چرا عبرت نمی گیرند جای سؤال دارد؟!

در این باره بیشتر بخوانید:

- پای مسکن ملی روی «سرانجیک» قروه/تکرار کوه خواری برای خانه سازی!

- سرانه های قروه قربانی مسکن ملی/شهرسازی دنبال زیرساخت نیست

- اعتراض مردم قروه در خصوص مشکلات؛ از مسکن ملی تا مدیریت شهری

- حذف سرانه های شهری برای مسکن ملی غیرقانونی است

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 30789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha