نامزدهای نمایندگی مجلس را خودم انتخاب می کنم/نمایندگان مراقب حرف هایشان باشند

سرویس ترکیه - اردوغان برای مقابله با از دست رفتن اکثریت کرسی های نمایندگی در مجلس، این بار شخصاََ نامزدهای نمایندگی AKP را تعیین خواهد کرد.

به گزارش کردپرس، در پی کاهش آرای حزب عدالت و توسعه (AKP) در نظرسنجی ها، و افزایش احتمال از دست رفتن اکثریت کرسی های نمایندگی مجلس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رئیس AKP، تصمیم گرفت تا خود شخصاََ نامزدهای نمایندگی مجلس را برای انتخابات آتی مجلس، انتخاب کند.

به نوشته روزنامه جمهوریت، رسانه نزدیک به اپوزیسیون ترکیه، بر اساس اخبار پشت صحنه این کشور، اردوغان در حال آماده شدن برای انتخابات آتی در سال 2023 است. بر این اساس آرای AKP در مقایسه با آرای شخص اردوغان کاهش بسیاری داشته است. این موضوع احتمال از دست رفتن اکثریت کرسی های نمایندگی مجلس را بالا می برد. به این ترتیب حتی اگر اردوغان باز هم به ریاست جمهوری ترکیه برگزیده شود، ممکن است AKP اکثریت خود را در مجلس این کشور از دست بدهد.

بر اساس اخبار غیر رسمی، اردوغان در نشست اخیر این حزب، با بیان این که پایه جمعیتی 10 درصدی وجود دارد که از اقدامات اقتصادی AKP ناراضی است، اعلام کرده است: «AKP اقدامات احتیاطی را برای پیشگیری از باختن اکثریت مجلس به اپوزیسیون انجام خواهد داد.» اردوغان گفته است که در انتخابات 2023 کار خود را به شانس واگذار نخواهد کرد و به همین خاطر خود شخصاََ لیست نمایندگان را تعیین خواهد کرد.

نارضایتی ها به دلیل افزایش سرسام آور قیمت ها به ویژه قیمت انرژی در ترکیه، باعث شده است که «اعتماد به حزب نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کند». به همین دلیل قرار است در انتخابات 2023 اردوغان به جای اولویت دادن به خود حزب، نامزدهای نمایندگی را در اولویت قرار دهد. یعنی برای تبلیغات بر روی نامزدها مانور داده شود. به این ترتیب این بار نامزدهایی که از سوی AKP به عنوان نماینده مجلس انتخاب می شوند، با معیارهایی مانند «شهرت، تحصیلات، سن و تجربه حرفه ای در استان ها، اینکه تا چه حد توسط مردم آن استان پذیرفته می شوند»، ارزیابی خواهند شد.

همچنین اخبار پشت صحنه حاکی از خشم اردوغان نسبت به اظهارات برخی از نمایندگان AKP است، که با اظهارات خود برای توجیه گرانی ها، باعث از دست رفتن بیشتر محبوبیت این حزب شده اند. اردوغان از نمایندگان خود خواسته است تا «مراقب سخنان خود باشند.»

کد خبر 28042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha