بازگشت آوارگان کرد از اقلیم کردستان به سوریه

سرویس جهان- بر اساس گزارش نشریه عنب بلدی، بعد از خودداری اقلیم کردستان از تمدید روادید برای آوارگان سوریه، کردها در حال بازگشت به شمال و شمال شرق سوریه هستند.

به گزارش کردپرس، نشریه عنب بلدی با اشاره به این که بسیاری از آوارگان سوریه، از جمله کردها اقلیم کردستان و شهر اربیل، مرکز آن را برای زندگی و کسب و کار انتخاب کردند، از بازگشت آنها به سوریه، به دنبال خودداری دولت اقلیم کردستان از تمدید مجوز اقامت آنها در ماه گذشته خبر داد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از آوارگان کرد سوریه، در سال های اخیر که رفتن به اروپا ممکن نبوده اقدام به سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار در شهر اربیل کرده اند. با این حال، در یک ماه اخیر که دولت اقلیم کردستان تمدید اقدامات آنها را با موانعی مواجهه کرده، آوارگان کرد ناامیدانه در حال بازگشت به سوریه هستند.

این نشریه به نقل از آوارگانی که از اربیل به سوریه باز گشته اند، نوشت: حتی برخی از شهروندان سوریه که به تازگی وارد اقلیم کردستان شده اند، با تصمیم عیرمنتظره دولت اقلیم کردستان مبنی بر تعلیق صدور ویزا برای شهروندان سوریه ناچار به بازگشت شده اند.

بر اساس گزارش عنب بلدی، تا یک ماه قبل نزدیک به 30000 شهروند سوری در اربیل اقامت داشتند اما با تعلیق صدور ویزا، بیشتر شهروندان سوریه در حال ترک اقلیم کردستان، بویژه اربیل هستند.

بر اساس گزارش سازمان ملل بییش از 13 میلیون از جمعیت سوریه نیاز به کمک فوری دارند و مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نیز که به سبد غذای سوریه مشهور شده، این روزها با بحران اقتصادی بی سابقه مواجه شده است. نهادهای مدنی علت این بحران را بمباران زیرساخت های مناطق تحت کنترل کردها توسط ترکیه عنوان کرده اند.

کد خبر 2772025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha