پناهجویان سوری‌ با ارسال پول از خانواده‌های خود در داخل سوریه حمایت می‌کنند

سرویس سوریه - سوری‌های خارج از سوریه ماهانه با ارسال کمک‌های مالی از خانواده‌ و نزدیکان خود در داخل سوریه که درگیر بحران اقتصادی هستند حمایت می‌کنند.

به گزارش کردپرس، هر ساله ۱۶ ژوئن به عنوان روز جهانی فرستادن حواله برای خانواده‌ها (International Day of Family Remittances) در نظر گرفته می‌شود که توجه‌ها را به اهمیت مشارکت مهاجران و پناهجویان در کمک به جوامع خود منعطف می‌کند.

بر اساس گزارش بخش کرمانجی صدای آمریکا، در سوریه نیز به دلیل تداوم بحران اقتصادی، بسیاری از خانواده‌ها با کمک پولی که عزیزانشان از خارج ارسال می‌کنند، جان خود را نجات می‌دهند.

«ابراهیم هفتارو» مدیر یک شرکت انتقال وجه (حوالات/حواله) و صرافی است. وی خاطرنشان می‌کند که به لطف حواله‌های ارسالی سوری‌ها به ویژه از کشورهای اروپایی، خانواده‌های زیادی امرار معاش می‌کنند و در ایام تعطیلات ارسال حواله‌ها افزایش می‌یابد.

۵۰ درصد خانواده‌های منطقه از طریق حواله‌های ارسالی فرزندانشان از خارج از کشور تغذیه می‌شوند، این خانواده‌ها ماهانه ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ دلار یا یورو دریافت می‌کنند و می‌توانند نیازهای روزانه خود را با این ارزها تامین کنند.

کارشناسان می‌گویند افزایش نرخ تورم و پایین بودن ارزش پول سوریه که هر  ۱۵۰۰۰ پوند سوریه حدودا برابربا یک دلار آمریکا است، قدرت خرید را برای رفع نیاز خانواده‌ها ناکافی کرده است.

«خورشید الیکا» اقتصاددان می گوید که روزانه حدود ۱۰ میلیون دلار حواله به سوریه منتقل می‌شود که تاثیر بحران اقتصادی بر شهروندان را کاهش می‌دهد و فعالیت بازار در سوریه را افزایش می‌دهد.

الیکا افزود که دستمزد شهروندان در سوریه کم است و این دستمزد برای یک هفته کفایت نمی‌کند، بنابراین پولی که از خارج می‌آید ستون اصلی غذای خانواده است و اجازه می‌دهد از پیامدهای بحران اقتصادی در جامعه کاسته شود.

به گفته ناظران وضعیت سوریه، در مناطق تحت کنترل دولت دمشق، بانک مرکزی سوریه قیمت خرید حواله‌های ارزی از شهروندان را تعیین می‌کند که ۱۵۰۰ لیر کمتر از بازار سیاه است.

این در حالی است که در مناطق شمال و شرق سوریه قیمت کالاها بر اساس مبادلات در بازار ارز تعیین می‌شود و مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه اگرچه در ظاهر از بانک مرکزی سوریه تبعیت می‌کند اما در عمل در این امر دخالت نمی‌کند.

الیکا همچنین اظهار داشت که پولی که از خارج ارسال می‌شود، بار مقامات محلی را نیز کاهش می‌دهد.

نه تنها خانواده‌ها از پول این تلاش‌ها سود می‌برند، بلکه دولت سوریه و AANES نیز از آن سود می‌برند، زیرا درآمد هر دو طرف کم، تولید پایین است و بیشتر هزینه‌های آنها صرف هزینه‌های نظامی می‌شود.»

لازم به یادآوری است که بر اساس گزارش‌ها و داده‌های بین‌المللی، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سوری به عنوان مهاجر و پناهجو در خارج از کشور زندگی می‌کنند و بیشتر آنها در تلاش برای کمک کردن به خانواده‌های خود در داخل سوریه هستند.

کد خبر 2771927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha