فاز دوم بزرگترین باغ پسته هوشمند ایران در ماکو افتتاح شد

فاز دوم بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور با حضور استاندار آذربایجان‌غربی در منطقه آزاد ماکو راه اندازی شد.

به گزارش کردپرس، استاندار آذربایجان‌غربی روز چهارشنبه در حاشیه آیین افتتاح فاز دوم بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو گفت: بعد از افتتاح اولین و بزرگترین باغ پسته هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو راه اندازی صنایع فراوری اعم از سورتینگ و بسته بندی این محصول با هدف مصرف داخلی و صادرات پیگیری می شود.

محمد صادق معتمدیان افزود: آموزش مردم به عنوان بهره برداران اصلی این بخش در قالب اقدامات ترویجی و تعاونی های بومی و محلی اقدامی است که لازم است ساماندهی و با جدیت دنبال شود و از این الگو استفاده و نقش راهبردی را در این زمینه ایفا کنند.

او با اشاره به اینکه این باغ هوشمند فرصت بسیار مهمی برای مردم منطقه است تا ضمن کاهش مصرف آب به ارزش افزوده بالا نیز دست یابند، گفت: از دوم باغ پسته یکپارچه و هوشمند در پلدشت در عرض ۲ سال عملیاتی و اجرایی شده و از جنبه بهره وری این باغ بعد از پنج سال که سال بهره وری این محصول است ۶ برابر کمتر از سیب درختی به آب نیاز خواهد داشت و این رقم در یک باغ ۳۴۰ هکتاری رقم قابل توجهی است.

معتمدیان گفت: این باغ برای بیش از ۲۰۰ نفر ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم دارد که در ۲ فاز به بهره برداری رسید، فاز اول در ۱۲۰ هکتار و فاز دوم در ۲۲۰ هکتار بوده است.

کد خبر 2771615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha