پرونده ثبتی برای ۱۰ اثر تاریخی در مهاباد تهیه شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مهاباد از تهیه پرونده ثبتی برای ۱۰ اثر تاریخی این شهرستان برای قرار گرفتن در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش کردپرس، واحد جولایی امروز در جلسه کارگروه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهاباد گفت: پرونده ثبتی برای قلعه خسروخان، تپه قبرستان، تپه بهکیگان، تپه قیطران، تپه حمزه‌آباد، تپه خطایی، محوطه شهر کن، محوطه عباس‌آباد، قلعه بیرم و محوطه کریم مچه تهیه شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مهاباد افزود: در حال حاضر تعداد آثار ثبتی مهاباد ۹۴ مورد بوده که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حوضخانه‌های رستک‌بیگ، کاروان‌سرای سیمون، مسجد جامع مهاباد، گوردخمه فخریگاه اشاره کرد.

او ادامه داد: در سال گذشته بازسازی مساجد تاریخی، مرمت موزه، توسعه روستاهای هدف گردشگری، سکوسازی اماکن تاریخی و ساماندهی زیرساخت‌های گردشگری انجام شد که در سال جاری نیز این اقدامات با جدیت پیگیری می‌شود.

جولایی تصریح کرد: در بودجه سال جاری ۲۳ میلیارد ریال برای مرمت، بازسازی و حفظ اماکن تاریخی سطح شهر پیش‌بینی شده است و برخی پروژه‌ها هم با همکاری بخش خصوصی و شهرداری انجام خواهد شد.

کد خبر 2770506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha