مرز سیرانبند بانه به سرور مستقل گمرک متصل نیست/زیرساخت ها باید تقویت شود

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی سنندج یکی از مشکلات اساسی در مرز سیرانبند بانه را نبود سرور مستقل در گمرک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تجار در سیرانبند از سرور گمرک سنندج استفاده می کنند و این خود باعث اتلاف زمان و سخت شدن تجارت می شود.

به گزارش کرد پرس، بختیار صالحی با اشاره به حضور گروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در شهرستان بانه و بازدید از واحدهای تولیدی و مرز سیرانبند، گفت: تسهیل شرایط در راستای تقویت مبادلات تجاری در مرز رسمی سیرانبند بانه یکی از ضرورت های مهم در این شهرستان به شمار می رود.

وی با اشاره به برنامه های اتاق بازرگانی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان کردستان، اظهار کرد: کارگروه کارشناسی شورا و اتاق با حضور در شهرستان  ها و احصای مسائل سعی در حل مشکلات در سطح شهرستان دارد لذا جلسات این شورا با برش شهرستانی و رویکردی جدید برگزار می شوند.

مشکلات فعالیت های تجاری بررسی شود

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج افزود: هدف اصلی از حضور این کارگروه در شهرستان بانه، بررسی و شناسایی مشکلات و موانعی است که در صادرات و تجارت خارجی در مرز سیرانبد بانه با آنها مواجه هستیم و در همین راستا در مدت زمان سه روز ضمن بازدید از واحدهای تولیدی، از وضعیت مرز رسمی سیرانبند بانه نیز بازدید به عمل آمده و مهمترین مشکلات پیش روی فعالیت های تجاری در این مرز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

صالحی با اشاره به برخی مشکلات مرز سیرانبند بانه به عنوان یکی از زیرساخت های مهم توسعه تجارت خارجی در استان کردستان، ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که در مرز سیرانبند بانه وجود دارد نبود آسفالت جاده دسترسی است که متاسفانه جاده از شهرک صنعتی به بعد کاملا از بین رفته و واقعا نیاز به پیگیری دارد و باید در کمترین زمان ممکن این معضل رفع شود.

وی با اشاره به دومین مشکل اساسی در مرز سیرانبند بانه مبنی بر نبود سرور مستقل در گمرک، یادآور شد: در حال حاضر تجار در سیرانبند از سرور گمرک سنندج استفاده می کنند و این خود باعث اتلاف زمان و سخت شدن تجارت می شود.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج بیان کرد: معضل دیگر در مرز سیرانبند دید زنی شرکت نفت است که این اقدام باعث کندی کار شده و وقتی که کامیون های عراقی وارد بازارچه می شوند برای هر کامیون ۱۰ دقیقه زمان صرف می شود تا آن کامیون دید زنی شده و اجازه ورود به خاک  ایران را پیدا کند و باید این روند مورد بازنگری سریع قرار گیرد.

مرز سیرانبند بانه آزمایشگاه استاندارد ندارد

صالحی با اشاره به دیگر مشکلات مرز رسمی سیرانبند بانه، گفت: مشکل بزرگی که ما با اداره استاندارد داریم نبود آزمایشگاه در مرز سیرانبند است، اداره کل استاندارد تنها یک  کارشناس را در مرز مستقر کرده که فقط کارهای دفتری را انجام می دهد و با توجه به اینکه سامانه جامع گمرک سامانه  ای برخط و آنلاین است و تمام سازمان  های مرتبط باید آنلاین جوابگوی استعلامات گمرک باشند، متاسفانه نبود آزمایشگاه باعث شده است تا کارها به کندی دنبال شود.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات دیگر موجود در سیرانبند کمبود کارشناس قرنطینه است، حضور تنها یک کارشناس برای دنبال کردن فعالیت های این بخش نیز باعث کندی کار شده و موجب اعتراض تجار و بازرگانان فعال در این مرز رسمی است.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با تاکید بر لزوم تلاش مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی در راستای رفع مشکلات مرز سیرانبند، افزود: برای کسب بازارهای جهانی باید با کشورهای مختلف رقابت داشته باشیم و زمانی در این رقابت سربلند خواهیم بود که بتوانیم زیرساخت های لازم را ایجاد کرده و تسهیلات مختلفی را در اختیار فعالان حوزه تجارت قرار دهیم.

صالحی با اشاره به برنامه های اتاق بازرگانی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در راستای ارزیابی وضعیت تولید و تجارت در دیگر شهرستان های استان کردستان، ادامه داد: تاکنون شورا وضعیت تعدادی از شهرستان ها را بررسی کرده و این روند همچنان در دیگر شهرستان های استان کردستان نیز دنبال و پیگیری می شود.

کد خبر 2770290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha