رشد ۱۵ درصدی صادرات ایران از مرز تمرچین

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مدیرکل گمرک تمرچین پیرانشهر گفت: سال گذشته بیش از ۲ هزار تُن انواع کالاهای از این گمرک صادر شد که نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش ۱۵ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش کردپرس به نقل از ایران آنلاین، علی اکبر اشرفی روز شنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ اظهار داشت: یک‌ هزار و ۱۰۰ تن کالا به ارزش ۴۲۰ میلیون دلار طی سال ۱۴۰۲ از گمرک تمرچین و ۴۰۰ میلیون دلار هم سایر گمرکات از این مرز جا به جا شده است.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیک‌ترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد.

مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیک‌ترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

وی گفت: با توجه به فاصله زمینی بسیار کم با بازار بکر و جویای انواع کالا در اقلیم کردستان عراق از یک طرف و وجود اشتراکات مذهبی و قومی در ۲ کشور، مرز تمرچین پیرانشهر دارای آینده و چشم انداز بسیار خوبی برای توسعه مراودات اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق است.

اشرفی بیان کرد: این گمرک با رویه‌های مختلفی چون کارت‌های بازرگانی به صورت تجاری، مرزنشینی، پیله‌وری و کوله‌بری با واردات ۳۰۰ هزار تنی کالا نیز نقش چشمگیری در افزایش تجارت در منطقه داشته است.

مدیرکل گمرک تمرچین پیرانشهر بیان کرد: عمده صادرات کالا از سایر گمرکات کشور و از مسیر ترانزیتی تمرچین به مقصد عراق و کشورهای حاشیه مدیترانه بوده است.

وی افزود: در این مدت مصالح ساختمانی، فولاد، مواد شیمیایی، و صنایع غذایی بیشترین موارد صادر شده از گمرک تمرچین بوده است.

کد خبر 2769301

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha