حکم دادگاه استیناف سوئد درباره استرداد یک هوادار پ.ک.ک به ترکیه

سرویس جهان- دادگاه استیناف سوئد محکومیت یک شهروند هوادار پ.ک.ک در این کشور را به مدت چهار سال و نیم زندان تایید کرد کرد اما با استرداد او به ترکیه مخالفت کرد.

به گزارش کردپرس، دادگاه منطقه ای استکهلم سوئد تیرماه گذشته از صدور حکم زندان برای یکی از طرفداران پ.ک.ک یا حزب کارگران کردستان ترکیه، به اتهام گرفتن کمک مالی اجباری از شهروندان کرد ساکن این کشور خبر داد.

 صدور حکم دادگاه علیه پ.ک.ک و طرفداران آن همزمان با دیدار وزرای خارجه ترکیه و سوئد در دفتر ناتو در بروکسل اتفاق افتاد. سوئد که به دنبال عضویت در ناتوست، در یک سال گذشته تلاش کرده است رضایت ترکیه را با عضویت این کشور در ناتو، به عنوان یکی از اعضای اصلی این نهاد نظامی به دست بیاورد. ترکیه از سوئد خواسته است ضمن استرداد دهها فعال سیاسی کرد ترکیه، از برگزاری تجمعات اعتراضی طرفداران پ.ک.ک در خاک این کشور جلوگیری کند.

دادگاه اولیه استکهلم یحیی گونور را به اتهام اخذ کمک مالی از یک شهروند کرد در سوئد به 4 سال و 6 ماه زندان محکوم کرد. بر اساس حکم اولیه، او پس از گذراندن حبس به ترکیه تحویل داده خواهد شد.

اما بر اساس گزارش امروز آسوشیتدپرس، دادگاه استیناف سوئد با وجود تایید حکم زندان این شهروند تبعه ترکیه، با استرداد او به ترکیه، پس از گذراندن زندان مخالفت کرده است. دادگاه علت مخالفت خود با استرداد این شهروند تبعه ترکیه را خطراتی ذکر کرده که در صورت بازگرداندن به ترکیه ممکن است متوجه او شود.

دادگاه اولیه همچنین ادعا کرده بود که یکی از رهبران ارشد پ.ک.ک که در سوئد حضور دارد، در اقدام مسلحانه این شهروند کرد سوئدی برای دریافت کمک مالی اجباری از یک شهروند کرد دیگر دست داشته است.

دادگاه استکهلم همچنین گفته بود پ.ک.ک به صورت گسترده ای در سطح اروپا اقدام به جمع آوری کمک مالی کرده است.

کد خبر 2761021

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha