متن نامه ملا مصطفی بارزانی به وزیر امورخارجه وقت آمریکا: از قلب ما خون می‌چکد

سرویس عراق و اقلیم کردستان _ سایت «المنیتور»  روز سه شنبه در گزارشی به نامه‌ نخست وزیر دولت اقلیم کردستان به رئیس جمهور آمریکا، اشاره کرده است هرچند که دولت اقلیم کردستان صحت این گزارش را تایید نکرده است و همچنین «آسو حاجی» دستیار مدیر رسانه و اطلاعات نیز این موضوع را تکذیب کرد و آن را به دور از واقعیت دانست اما متن این نامه یادآور نامه ملامصطفی بارزانی بود که بعد از قرارداد الجزایر در سال ۱۹۷۵ خطاب به وزیر امور خاجه آمریکا نوشت.

به گزارش کردپرس به نقل از صدای آمریکا ملا مصطفی بارزانی در تاریخ ۱۹۷۵/۳/۱۰ از طریق سفیر آمریکا در تهران نامه‌ای به «هنری کسینجر» وزیر امورخارجه وقت آمریکا نوشت.

در این نامه بارزانی از مقامات آمریکایی  خواسته است تا  در خصوص موضوع انقلاب کرد که به علت توافقنامه عراق و ایران و با میانجیگری کشور الجزایر محاصره شده بود. همکاریهای فوری را انجام دهند.

نامه مذکور از طریق ریچارد هیلمس سفیر آمریکا در تهران به طور مخفیانه به هنری کسینجر فرستاده شد و سالها بعد آژانس خبری CNN آن را منتشر کرد.

متن نامه ملا مصطفی بارزانی:

جناب دکتر هنری کسینجر وزیر امور خارجه آمریکا

تاریخ ۱۹۷۵/۳/۱۰

ما که همیشه به رفع اختلافات و مشکلات میان عراق و ایران باور داشته‌ایم اکنون خرسندیم که این دو کشور به توافقاتی در الجزایر دست پیدا کرده‌اند اما از قلبمان خون می‌چکد وقتی که مشاهده می‌کنیم یکی از اهداف این توافقنامه نابودی فوری ملت بی پناه ما است در حالی که ایران مرزهای خود را بر روی ما بسته است و همکاریهای خود را با ما به طور کامل قطع کرده است و نیروهای عراقی نیز بزرگترین حمله بی سابقه خود را بر علیه ما انجام داده است و هنوز هم ادامه دارد. جنبش و ملت ما به طور ناباورانه و در سکوت همه جریانهای سیاسی در حال نابودی است جناب وزیر محترم به نظر من آمریکا مسئولیتی اخلاقی و سیاسی دارد با در نظر گرفتن شرایط کنونی از شما تقاضا داریم که در سریعترین زمان ممکن در خصوص دو موضوع زیر سریعا اقدام فرمایید:

  1. متوقف نمودن حمله عراق و ارائه راهکاری لازم برای انجام گفتگوها میان ما و عراق برای دستیابی به راه حل سرنوشت سازی  که حداقل کرامت انسانی را راعایت کند.
  2. استفاده از هر گونه ابزار اثربخشی با دوستان ایرانی برای همکاری کردن با ما در این لحظات تراژدیک تاریخی و غم‌انگیز حداقل به صورتی که ملتمان و پیشمرگه بتوانند تا حدودی از زندگی خود دفاع کنند و فعالیتهای پارتیزانی خود را در عراق انجام دهند تا مشکلاتمان درچارچوب توافق کلی میان ایران و عراق برطرف شوند.

جناب وزیر ما بانگرانی منتظر پاسخ فوری و عملی شما هستیم و مطمئن هستیم که آمریکا در چنین شرایط مهمی بی تفاوت نخواهد بود.

همچنین در این باره یادداشتی را هم به خدمت جناب شاهنشاه عظیم الشان ایران  فرستاده ایم.

با سپاس و قدردانی فراوان

مصطفی بارزانی

کد خبر 2760841

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha