ارسال سامانه ضدهوایی آمریکا به اقلیم کردستان با مشکل تامین اعتبار روبروست

سرویس جهان- بر اساس گزارش واشنگتن پست مبنی بر عدم ایجاد توافق میان نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر سر تصویب بودجه و احتمال تعطیل شدن دولت، مشکل جدی برای تامین اعتبار برای برخی مواد قانون بودجه دفاعی آمریکا، بویژه ارسال تجعیزات دفاع موشکی برای کردهای عراق بوجود خواهد آمد.

به گزارش پرس، روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره نتوانسته اند بر سر تصویب بودجه به توافق برسند و اگر این مسئله تا تاریخ 30 سظتامبر ادامه داشته باشد امکان تعطیل شدن دولت وجود دارد.

برخی ناظران سیاسی یکی از پیامدهای عدم توافق بر سر تصویب بودجه کوتاه مدت و بلندمدت دولت آمریکا را عدم تامین اعتبارات کافی برای هزینه های وزارت دفاع آمریکا دانسته اند.

ولادیمیر وان ویلگنبرگ، ناظر مسائل کردها در صفحه توییتر خود هشدار داد عدم تصویب بودجه دولت آمریکا مستقیما روی برخی موارد ذکر شده در قانون بودجه، بویژه هزینه های وزارت دفاع آمریکا تاثیر خواهد گذاشت. او با اشاره به این که گنجاندن طرح ارسال سامانه های دفاع موشکی برای اقلیم کردستان در سال آینده به اقدامات دیگری متکی است نوشت: مشکل تصویب بودجه دولت آمریکا می تواند به معنی عدم ارسال سامانه مذکور برای کردهای عراق باشد.

کنگره آمریکا در جلسه 14 جولای 2023 خود برای تصویب لایحه بودجه دفاعی این کشور، اصلاحیه مربوط به تجهیز نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به سیستم های دفاع هوایی را تصویب کرده است. بر اساس این بخش از لایحه بودجه دفاعی 2024 آمریکا، در صفحه 679 آن، به جزئیات این مسئله اشاره شده است.

بر اساس این بخش از قانون بودجه دفاعی آمریکا، وزیر دفاع آمریکا با مشورت وزیر خارجه این کشور باید تا قبل از اول فوریه 2024 برنامه اقدام برای تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی عراق و نیروهای پیشمرگ در برابر حملات موشکی، راکتی و سیستم های خودکار تهیه کند. در این لایحه نام هیچ کشور و یا گروهی که حملات موشکی، راکتی و یا پهپادی آنها عراق و نیروهای کرد را تهدید می کند ذکر نشده است.

در این بخش همچنین بر موجود بودن سیستم های فوق الذکر در زرادخانه تسلیحات آمریکا و آموزش دادن نیروهای عراقی و پیشمرگ اقلیم کردستان به عنوان پیش شرط اجرای آن تاکید شده است.

همچنین تاکید شده است که وزیر دفاع آمریکا باید کمتر از 90 روز از تایید برنامه فوق نسبت به اجرای آن اقدام نماید.

با این حال تاکید شده است که اگر وزیر دفاع آمریکا تشخیص دهد که ارسال سیستم های دفاع موشکی برای نیروهای عراقی و پیشمرگ بر موجودی زرادخانه موشکی آمریکا و آمادگی دفاعی آمریکا تاثیر منفی می گذارد، می تواند اجرای این برنامه را به تاخیر بیاندازد.

همچنین وزارت دفاع آمریکا مکلف شده است تا قبل از اول جولای 2024، کنگره را از کم و کیف «برنامه اقدام برای تجهیز و آموزش نیروهای امنیت عراق و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان» به سیستم های دفاع هوایی مطلع کند.

کد خبر 2760829

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha