تفاهم نامه همکاری تجاری بین منطقه آزاد ماکو و اقلیم کردستان عراق امضا شد

سرویس آذربایجان غربی- در نشست گسترش همکاری اقتصادی و گردشگری ایران و اقلیم کردستان عراق تفاهم نامه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی بین منطقه آزاد ماکو و اقلیم کردستان عراق منعقد شد.

به گزارش کردپرس،مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نشست گسترش همکاری اقتصادی و گردشگری ایران و اقلیم کردستان عراق با تبیین فرصت ها و مزایای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ۷ گانه گفت: ایران سرزمین ناشناخته سرمایه‌گذاری و تولید در دنیا است چرا که هزینه تولید، نیروی انسانی، انرژی، زمین، مواد اولیه و به طور کلی هزینه تولید در اقتصاد ایران پایین و برای فعالان اقتصادی خارجی پرسود می باشد.

حجت الله عبدالملکی زیرساخت‌های ایران در تولید را مطلوب دانست و گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران دارای مزایای قانونی ویژه‌ای از جمله معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های گمرکی و تسهیل امور اداری دارند بنابراین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بهشت‌های سرمایه‌گذاری هستند.

شیخ نوزاد شیخ کمال، مدیرکل بازرگانی اقلیم کردستان نیز با اشاره به هماهنگی و توسعه همکاری با ایران، بر لزوم ایجاد دفاتر بازرگانی در مرزهای مشترک ایران و اقلیم به منظور تسهیل در مراودات تجاری بین تجار تاکید کرد.

هه لکه وت عبدالرحمن مدیرکل باغداری،‌ منابع آب و کشاورزی اقلیم کردستان و نماینده وزیر کشاورزی نیز در این نشست گفت: ایران از نظر کشاورزی پیشرفت خوبی داشته و باید برای راه اندازی کشاورزی مدرن و دانش بنیان تبادل اطلاعات داشته باشم.

عزیز سعید مدیرکل سرمایه گذاری اقلیم کردستان و نماینده وزیر سرمایه گذاری نیز در این نشست با اشاره تسهیل سرمایه گذاری مشترک با ایران افزود: متقابلا از سرمایه گذاران ایرانی برای گسترش مراودات تجاری در اقلیم استقبال می کنیم.

هنر جمال نماینده وزیر امور مالی کردستان نیز از اعلام آمادگی برای همکاری مشترک با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و با بیان اینکه این ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری در این مناطق معرفی نشده اند اضافه کرد: برای معرفی این فرصت های بی نظیر و فرصت استثنایی این مناطق در نمایشگاه ها و از طریق رسانه ها اقدام به معرفی کرده و حضور در نمایشگاه سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق نیز به همین منظور بوده است.

در این نشست شیخ مصطفی شیخ لطیف رئیس اتحادیه صادرات و واردات اقلیم، ضمن اشاره به مشترکات فراوان فرهنگی و اجتماعی میان اقلیم کردستان با ایران و گسترش روابط تجاری فیمابین در سال‌های اخیر و استقبال تجار و مصرف‌کنندگان اقلیم از کالاها و محصولات ایرانی محصولات ایرانی، آمادگی خود را برای توسعه روابط تجاری با ایران اعلام نمود.

گفتنی است؛ نمایشگاه بین المللی گردشگری سلیمانیه عراق با حضور فعال مناطق آزاد ایران برگزار شد.

کد خبر 2759763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha