بهره گیری از دریاچه ارومیه به عنوان ابزاری سیاسی منجر به خشکی تدریجی شد

سرویس آذربایجان غربی- عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس یازدهم گفت: دریاچه ارومیه در مقطعی از زمان قربانی سیاست بازی‌های دولت‌های مختلف بود و رفتارهای جناحی و سیاست بازی گروه‌های مختلف منجر شد دریاچه ۸ سال بلاتکلیف باقی بماند. بهره گیری از دریاچه به عنوان ابزاری سیاسی منجر به خشکی تدریجی و ذره‌ای دریاچه شد. شرکت‌هایی به نام احیای دریاچه اعتباراتی را دریافت کردند و در مسیر اصلی هزینه نکردند.

به گزارش کردپرس، سید سلمان ذاکر در مورد خشکی دریاچه ارومیه و تبعات آن به خانه ملت گفت: خشکی دریاچه ارومیه تبعات گرانی به دنبال خواهد داشت، نه تنها شهرهای ارومیه، تبریز و کردستان را در برمی‌گیرد بلکه کشورهای ترکیه، آذربایجان و چند کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهد و سرنوشت چندین میلیون نفر تحت تاثیر این خشکی قرار می‌گیرد که موجب ایجاد امراض تنفسی و مسائل بهداشتی دیگر می‌شود.

سد چپرآباد برای رفع تشنگی ارومیه به زودی افتتاح می‌شود

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افتتاح سد چپرآباد، ادامه داد: انتقال آب از کانال زاب اقدام موثر دولت بود که نزدیک به ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه منتقل شد؛ سد چپرآباد به زودی افتتاح می‌شود که همگی از اقدامات موثر دیگری در جهت احیای دریاچه ارومیه هستند، منتها این دریاچه تدریجی خشک شده و در گذر زمان باید احیا شود.

دریاچه ارومیه به انتقال آب دریای خزر و اصلاح الگوی کشت هم نیازمند است

ذاکر با تاکید به احیای اصلاح کشت، گفت: دریاچه ارومیه در کنار انتقال آب دریای خزر به انتقال آب از دریاچه وان ترکیه و اصلاح الگوی کشت هم نیازمند است، تمام این تلاش‌ها برای ممانعت از خشکی کامل این دریاچه است و هر سه ماه یکبار پروژه‌ای برای احیای آن داده می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس یازدهم خشکی دریاچه را تهدیدی برای مردم استان‌های اطراف دانست و تاکید کرد: خشکی این دریاچه تهدیدی برای مردم همجوار خواهد بود، فراموشی احیای دریاچه ارومیه از طرف دولتمردان قابل بخشش نیست.

گروهی با نام احیای دریاچه بیشترین رای را آوردند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دریاچه ارومیه را در مقطعی از زمان قربانی سیاست بازی‌های دولت‌های مختلف دانست و تصریح کرد: رفتارهای جناحی و سیاست بازی گروه‌های مختلف منجر شد دریاچه ۸ سال بلاتکلیف باقی بماند، بهره گیری از دریاچه به عنوان ابزاری سیاسی منجر به خشکی تدریجی و ذره‌ای دریاچه شد، مردم آذربایجان فراموش نمی‌کنند که گروهی با نام احیای دریاچه بیشترین رای را آورد.

اجازه سوء استفاده سیاسی از دریاچه ارومیه نمی‌دهیم

نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه اجازه سوء استفاده سیاسی از دریاچه ارومیه را به هیچ گروهی نخواهیم داد، گفت: شرکت‌هایی به نام احیای دریاچه اعتباراتی را دریافت کردند و در مسیر اصلی هزینه نکردند که ارتباطی به دریاچه ارومیه نداشته است، کمیته تحقیق و تفحص به این ماجرا ورود داشته تا بتوانیم معایب آن را بررسی کنیم.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در پایان خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه امید و قلب آذربایجان است غیر از احیای آن اجازه تعریف سناریوهای دیگری همچون معدن لیتیوم برایش نخواهیم داد، احیای دریاچه امیدوارترین پروژه برای آسیا است./

کد خبر 2757165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha