کشت گلخانه‌ای راهکار برون رفت از بحران خشکسالی

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان‌غربی یکی از مهمترین قطب‌های کشاورزی محسوب می‌شود که می‌توان برای برون رفت از بحران کم‌آبی دریاچه ارومیه و بحران خشکسالی و توسعه کشاورزی پایدار و مدرن، کشت گلخانه‌ای در استان را توسعه داد.

به گزارش کردپرس، از جهاد کشاورزی، اکبر کرامتی افزود: در حال حاضر ۵۸ هکتار گلخانه فعال در استان وجود دارد که احداث ۲ هزار هکتار دیگر در دستور کار برنامه های این سازمان قرار دارد.

او ادامه داد: در مجموع در این گلخانه ها، سالانه یکهزار و ۲۴ تن انواع سبزی و صیفی‌، ۲۳۸ تن توت فرنگی، ۱۴۰ تن گیاهان دارویی، ۶۰ تن میوه ، ۲.۶ میلیون اصله نهال، ۲.۵ میلیون گل شاخه بریده، ۳.۲ میلیون گل گلدانی و ۲۵ میلیون نشا سبزی و صیفی تولید می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: کشت گلخانه‌ای به عنوان یکی از پیشران‌های توسعه در اقتصاد آذربایجان‌غربی مطرح است که افزایش سهم آن در بخش کشاورزی توام با کاهش ۱۰ برابری مصرف آب و افزایش چندین برابری تولید است.

او اضافه کرد: تولید محصولات کشاورزی به صورت کشت گلخانه‌ای در تمام طول سال انجام می‌گیرد و این محصولات تولیدی نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

کرامتی، با بیان اینکه با توجه به روند رو به رشد توسعه گلخانه‌ها، تولید محصولات از آن نیز امسال افزایش خواهد داشت، افزود: عمده محصولات تولید شده در گلخانه های استان شامل خیار، گوجه فرنگی، گیاهان گلدانی و توت فرنگی است.

او ارائه تسهیلات با نرخ سود پایین برای احداث و توسعه گلخانه ها و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه گلخانه ها را اقدام مهمی برای توسعه این صنعت مهم و اشتغالزا در آذربایجان‌غربی دانست.

کرامتی اظهار کرد: در کنار فراهم بودن بستر صادرات و تولید در استان، صرفه جویی در مصرف آب و نهاده های کشاورزی، سالم سازی محیط کشت، دارا بودن استاندارد لازم در کنار کاهش هزینه های تولید و خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی از علل توجه بهره برداران و مسئولان به کشت های گلخانه‌ای است.

کد خبر 26884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha