بیشتر کشورها در عمل مدیریت خودگردان را به رسمیت می شناسند/در پایتخت های اروپایی دفتر نمایندگی داریم

سرویس سوریه - رئیس مشترک کمیسیون ارتباطات خارجی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه ضمن ابراز آمادگی برای گفتگو با دولت دمشق از تلاش مدیریت خود گردان برای رابطه با کشورهای خاورمیانه خبر داد. 

به گزارش کردپرس، عبدالکریم عمر رئیس مشترک کمیسیون ارتباطات خارجی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه از تلاش این نهاد برای ایجاد روابط دیپلماتیک با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای خاورمیانه خبر داد و گفت که بیشتر کشورها در عمل مدیریت خودگردان را به رسمیت می شناسند.

عمر در گفتگو با خبرگزاری فرات فعالیت های دیپلماتیک مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه را برای حل بحران این کشور بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: «مدیریت خودگردان بر این مسئله تاکید دارد که بحران سوریه با نشست‌های کمیسیون ژنو بدون حضور کردها و سایر گروه‌های شمال و شرق سوریه به هیچ راه حلی نخواهد رسید. نزدیک به 30 درصد از جمعیت سوریه هیچ نماینده ای در این نشست‌ها نداشته اند.»

عمر افزود: «ما درباره وضعیت کنونی داعش و هزاران زن و کودک آنها که اکنون در اردوگاه‌ها هستند با افکار عمومی جهان به گفتگو پرداختیم. به ویژه اگر وضعیت اردوگاه هول به همین شیوه ادامه پیدا کند، ممکن است یک بحران انسانی جدید ایجاد شود. این موضوع بر وضعیت ما تأثیر خواهد گذاشت.»

عمر تصمیم ایالت خودمختار کاتالونیا برای به رسمیت شناختن مدیریت خودگردان دموکراتیک شمال و شرق سوریه را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت که بیشتر دولت‌ها در عمل مدیریت خودگردان را به رسمیت می شناسند.

او در ادامه گفت: «اکنون درهای وزارت‌خانه‌ها‌ی امور خارجه کشورهای اروپایی برای ما باز است. در سطح وزرای امور خارجه و جانشین‌های آنها جلساتی را به طور منظم برگزار می کنیم. با این همه تا زمانی که سوریه مسائل خود را با حضور مدیریت خودگردان حل نکند و در قانون اساسی جدید سوریه جایی به این نهاد داده نشود، به رسمیت شناخته شدن مدیریت خودگردان بسیار دشوار خواهد بود.»

عضو ارشد مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه، یادآور شد که اولین نمایندگی آنها در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان دایر شده است. او گفت: «ما در مسکو پایتخت روسیه، استکهلم پایتخت سوئد، در هر چهار کشور اسکاندیناوی (نروژ، دانمارک، سوئد و فنلاند) در هلند، بلژیک و لوکزامبورگ، بروکسل، پاریس پایتخت فرانسه و در برلین پایتخت آلمان دفاتر نمایندگی داریم. ما همچنین امسال دفتر نمایندگی‌مان را در سوئیس دایر کردیم و می خواهیم در تمامی مراکز مهم جهان از جمله لندن پایتخت بریتانیا دفتر نمایندگی خود را راه اندازی کنیم.»

عبدالکریم عمر از آمادگی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه برای گفتگو با دولت دمشق و دیگر گروه های داخل سوریه درباره بحران سوریه خبر داد و گفت: «ما برای یافتن راه‌حل مشترک با دولت دمشق جدی هستیم. همچنین اعتقاد داریم که باید در مورد هيأت های ژنو و آستانه تجدید نظر شود.»

او همچنین درباره تغییر دموگرافیک و کوچاندن اجباری مردم از مناطق تحت اشغال حکومت ترکیه گفت: «مدیرت خودگردان در این رابطه اسنادی را آماده کرده‌ است و در تلاش برای بازگرداندن کسانی است که به اجبار آواره شده‌اند.»

عمر در آخر با بیان این که فعالیت‌های دیپلماتیک مدیریت خودگردان و مجلس سوریه دموکراتیک با وجود همه گیری متوقف نشده است، گفت: «ما امسال با تأکید بر دیپلماسی عمومی بیشتر تلاش می‌کنیم تا با کشورهای خاورمیانه وارد گفتگو و مذاکره شویم. سال جدید را با اراده و امیدی بزرگ آغاز می‌کنیم.»

کد خبر 24499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha