گزینش و سواد آموزی از دستاوردها و رویش های انقلاب اسلامی است

سرویس کردستان - نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: گزینش و نهضت سواد آموزی از دستاورد و رویش های انقلاب اسلامی است که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) تاسیس شد.

به گزارش کرد پرس، حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی در جمع دست اندرکاران حوزه سواد آموزی و گزینشگران آموزش و پرورش کردستان گفت: در راستای رسالت ترسیم شده برای این دو حوزه، در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، خدمات ارزشمندی در حد قابل قبول در این بخش ها ارائه شده است.

وی گزارش و آمارهای ارائه شده از خدمات حوزه سواد آموزی را امیدوار کننده دانست و اظهار کرد: کسب موفقیت هسته گزینش آموزش و پرورش کردستان نیز حاصل اهتمام مسئولین و زحمات تلاشگران این عرصه است.

نماینده ولی فقیه در کردستان بر تبیین دقیق گزارش اقدامات و شفاف سازی کامل خدمات حوزه های مذکور و اطلاع کامل و دقیق مردم از فعالیت های انجام شده تاکید کرد.

حجت الاسلام پورذهبی با بیان اینکه توفیق خدمت در عرصه تعلیم و تربیت و گام برداشتن در این حوزه یک افتخار است، افزود: هر کسی که در راه علم آموزی کشته شود، شهید محسوب می شود.

سواد آموزی و گزینش از حوزه های موفق مجموعه استان است

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان نیز در این دیدار سواد آموزی و گزینش را از حوزه های موفق و مهم مجموعه استان عنوان کرد و بیان کرد: در طول سال های بعد از انقلاب، خدمات قابل توجهی توسط این بخش ها ارائه شده است.

رشید قربانی با بیان اینکه هفتم دی ماه سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی و ۱۵ دی ماه سالروز تاسیس گزینش به فرمان امام راحل از مناسبت های نیمه اول دیماه است، ادامه داد: به برکت این نهاد انقلابی و تلاش های صورت گرفته، نرخ با سوادی جمعیت بالای شش سال استان در حال حاضر به ۸۵ درصد رسیده که ۵۵ درصد نسبت به قبل از انقلاب رشد داشته است.

وی اتفاق مهم دیگر این حوزه را رشد نرخ با سوادی استان در جامعه هدف و سن ۱۰ تا ۴۹ سال عنوان کرد و با بیان اینکه در سطح ملی، میزان با سوادی جمعیت شش سال به بالای استان پایین تر از میانگین کشوری است، یادآور شد: با تلاش کلیه دست اندرکاران حوزه سواد آموزی استان در ۲۰ سال اخیر، قدم های خوبی برداشته شده و کردستان به میانگین کشوری نزدیک و در آینده کردستان جزو ۱۰ استان با سواد کشور خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: از نظر نرخ با سوادی کردستان در رده سنی ۱۰ تا ۳۰ سال در رتبه ششم کشور، رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال در حد میانگین کشوری و در رده سنی ۴۰ تا ۵۰ سال زیر میانگین کشوری است و در مجموع در سنین پایین تر با تلاش های صورت گرفته، وضعیت استان مطلوب است.

قربانی اظهار کرد: از مجموع ۱۶۳ هزار دانش آموز دوره ابتدایی، تنها ۴۸۰ نفر تحت پوشش نیستند که حدود ۲۰۰ نفر آنان آموزش پذیر نبوده و از نظر هوشی دچار مشکل هستند و ۲۸۰ نفر دیگر نیز به علل مختلف از جمله کودکان کار، بد سرپرست بودن و ... در مدرسه حضور ندارند.

کد خبر 24221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha