تصفیه خانه فاضلاب ماکو تا  ٢ سال آینده به بهره برداری می رسد

سرویس آذربایجان غربی- بعد از دو دهه تعلل در تکمیل تصفیه خانه فاضلاب ماکو به بهانه نبود اعتبارات، اکنون مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از سرعت گرفتن احداث تصفیه خانه فاضلاب ماکو خبر داده و می گوید: تا دو سال آینده شهروندان ماکو از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردار شوند.

به گزارش کردپرس، طرح تصفیه خانه فاضلاب ماکو طی ۲ مدول از ۱۳۷۶ آغاز شد. این پروژه حیاتی، شامل ۱۱۰ کیلومتر شبکه فرعی و اصلی و ٥.٨ کیلومتر خط انتقال و یک باب تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت ۶۸۸۵ مترمکعب در شبانه روز است، ولی در همه این سال ها به علت اختصاص نیافتن اعتبار مناسب با پیشرفت ناچیزی فیزیکی ناتمام مانده است.

سال ها است رودخانه زیبای زنگمار، باج ندانم کاری ها و نبود اعتبار کافی برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهری ماکو را می دهد و در سایه نامدیریتی ها اکنون زنگمار به گودالی از فاضلاب تبدیل شده است.

پس از ٢٤ سال تعلل، در آبان ١٤٠٠، مسئول اعتبارات بانک صادرات کشور به منظور بررسی اختصاص اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و اتمام طرح از پروژه تصفیه خانه فاضلاب ماکو بازدید کرد و وعده تخصیص تسهیلات هزار میلیاردی جهت اتمام این طرح حیاتی را دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در این باره می گوید: سامانه فاضلاب شهر ماکو شامل احداث تصفیه خانه، خط انتقال و شبکه جمع آوری از مدتها پیش آغاز شده اما بدلیل محدودیت منابع مالی اجرای این طرح از پیشرفت مطلوبی برخوردار نبوده است.

لطیف خوش سیرت افزود: برای حل این مشکل، پیگیری های لازم از سوی استاندار، فرماندار و نماینده مجلس شورای اسلامی انجام و نهایتا منجر به عقد تفاهم نامه استفاده از تسهیلات بانکی به مبلغ یک هزار میلیارد ریال با بانک صادرات شد.

او افزود: با نهایی شدن این تفاهم نامه طی هفته های آینده، عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه فاضلاب ماکو سرعت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی با اعلام اینکه در کنار این تفاهم نامه از محل اعتبارات دولتی نیز اعتبارات مناسبی تصویب و ابلاغ شده است، اظهار کرد : با استفاده از این اعتبارات بخش دیگری از خط انتقال و شبکه اصلی سامانه فاضلاب ماکو اجرا خواهد شد.

خوش سیرت مدت زمان اجرا و اتمام این طرح را دو سال اعلام کرد و گفت: با جذب اعتبارات و اتمام سامانه فاضلاب، تا دو سال آینده شهروندان ماکو از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردار شوند.

به گزارش کردپرس، طولانی شدن فرایند اجرای پروژه تکمیل شبکه و تصفیه خانه فاضلاب ماکو در دو دهه اخیر سبب ایجاد خطرات زیست محیطی فراوانی برای منطقه شده، به نحوی که فاضلاب شهر ماکو در قالب بیش از 20 مجرا، روانه رودخانه زنگمار می شود تا این آب در مسیر خود زمین های کشاورزی روستاهای پایین دست را سیراب کند و بازار هم این محصولات کشاورزی را به فروش برساند.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

تصفیه خانه فاضلاب ماکو؛ از تعلل در تکمیل اعتبارات تا بحران زیست محیطی!

اوج گیری بحران زیست محیطی فاضلاب شهری ماکو/‌ تشکیل پرونده برای ترک فعل مدیران مربوطه

زنگ خطر فاجعه نبود فاضلاب شهری ماکو/ «زنگمار» زیبا دیگر نای ندارد!

طولانی شدن تکمیل تصفیه خانه فاضلاب ماکو تهدیدی زیست محیطی

کد خبر 23443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha