فرش «آهنین افشار تکاب» ثبت جهانی شد

سرویس آذربایجان غربی- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، از ثبت جهانی فرش افشار تکاب پس از ۸ سال و رونمایی گواهی جهانی شدن آن با حضور مسئولان کشوری خبر داد.

به گزارش کردپرس، غلامرضا بابایی در این خصوص اظهار کرد: از سال های قبل برای ثبت جهانی فرش آهنین افشار تکاب در تلاش بودیم که امسال این مهم با پیگیری های مستمر سازمان به ثمر نشسته و در روزهای آتی با حضور مسئولان کشوری و استان از گواهی ثبت جهانی فرش افشار تکاب رونمایی خواهد شد.

او افزود: استان آذربایجان غربی یکی از قطب های تولید فرش دست بافت در کشور است که با فعالیت بیش از 72 هزار قالی باف سالانه 290 هزار متر مربع انواع فرش دست بافت تولید و روانه بازارهای داخلی و جهانی می شود.

بابایی اضافه کرد: در حوزه فرش دست بافت آذربایجان غربی 2 برند با قدمت بیش از هزار سال وجود دارد که در سالیان گذشته فرش ریز ماهی خوی به ثبت جهانی رسیده بود و امسال نیز ثبت جهانی فرش افشار تکاب هم طی روزهای آتی رونمایی خواهد شد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان نیز گفت: شهرستان تکاب با دارای 8 هزار قالی باف است که سالانه 32 هزار متر مربع انواع فرش دست بافت را در طرح ها و نقشه های مختلف تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می نمایند و بیشتر فرش های تولید شده در این شهرستان فرش آهنین افشار تکاب است.

محمد دهقان افزود: در حال حاضر از 8 هزار بافنده تکابی تنها 850 نفر بیمه شده اند و مشکل بیمه تأمین اجتماعی یکی از مشکلات و در خواست های اصلی بافندگان تکاب و استان است که در تلاش برای رفع این مشکل هستیم.

به گزارش کردپرس، شهرستان‌های تکاب و خوی مهم‌ترین قطب‌های تولید فرش در آذربایجان غربی هستند. فرش‌های "ریزماهی" خوی و "افشار" تکاب در سال ۱۳۸۹ ثبت ملی شده و فرش بافته شده در خوی نیز طی سال ۱۳۹۲ به ثبت جهانی رسیده است.

فرش تکاب از لحاظ کیفیت و دوام زبانزد بوده و به فرش آهنین نیز شهرت دارد.

کد خبر 22816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha