تجلیل از استاد علم و ادب در قروه/زنده شدن خاطرات بعد از 26 سال

سرویس کردستان- بعد از گذشت 26 سال بار دیگر قروه میزبان استاد فرهیخته علم و ادب «عزیزالله انتصامی» معلمی که 31 سال از دوران خدمت خود را در شهرستان گذرانده بود، شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، در نخستین روز از نخستین ماه بهار در سال 1322 در استان همدان به دنیا آمد. در خرداد ماه 40 موفق شد با شرایط سخت آن زمان دیپلم ریاضی را با معدل 18 کسب کند. در سال 41 وارد آموزش و پرورش شد و در یک دوره یک ساله تربیت معلم به استخدام این نهاد درآمد.

دو سال در شهرستان رزن در همدان معلم بود تا اینکه در سال سوم با یکی از همکارانش در کردستان جابجایی گرفت و سپس به شهرستان قروه انتقال داده شد. در سال 51 موفق شد وارد دانشگاه شود و و در رشته فیزیک در سال 55 در دانشسرای عالی با معدل الف فارغ التحصیل می شود.

از سال 43 تا 74 در آموزش و پرورش شهرستان قروه به عنوان معلم، مدیر دبیرستان و رئیس آموزش و پرورش خدمت کرد و بعد از 33 سال تلاش بی منت در راستای ارتقاط تعلیم و تربیت بازنشست شد.

استاد «عزیز الله انتصامی» معلم فرهیخته و برجسته ای که با نگارش مقالات علمی و پژوهشی و نقد یکسری از معاملات فیزیک معروف است. کسی که شامگاه پنجشنبه بعد از 26 سال دوری، میهمان محل خدمت خود یعنی شهرستان قروه و شاگردانش که حالا هرکدام بازنشست شده اند، بود.

او با 78 سال سن گرچه از نظر جسمی توانایی چندانی نداشت اما از نگاه و کلامش همان ابهت دوران تدریس می ریخت آن هم وقتی که تمامی شاگردانش همه در برابرش تعظیم می کردند و دستان این آموزنده علم و ادب و اخلاق را بوسه می زدند.

این استاد فرهیخته گرچه اهل همدان و ساکن همدان است اما تمامی دوران معلمی خود را در شهرستان قروه بوده و برای همین هم نزد مردم قروه ارج و قرب بالایی دارد به طوری که همه «انتصامی» را با نام قروه می شناسند.

هدف زنده نگهداشتن یاد اساتید است

مسئول برگزاری این مراسم را «علی خداویسی» فرزند یکی از معلمان فقید آموزش و پرورش «مرحوم جمشید خداویسی» هدف از برگزاری این مراسم را در راستای تجلیل و قدر دانستن از معلمان پیشکسوت دانست.

به گفته او این مراسم از سال ها قبل در شهرستان اجرا شده و روال بر این است که به صورت مداوم از اساتید و معلمان فرهیخته تجلیل شود.

«خداویسی» این کار را برای تقویت روحیه این قشر از جامعه و دادن انگیزه به نسل آینده و ارج نهادن به جایگاه معلم و کسب علم و دانش عنوان کرد.

جوانان تلاش کنند...

استاد «انتصامی» میان شاگردانش که حالا هرکدام خود بازنشسته شده بودند و خاطره ها داشتند در پاسخ به خبرنگاران از احساس خود در این مراسم گفت. او با مزاحی دلنشین گفت «از اینکه شاگردانم را می بینم که از خودم پیرتر شده اند احساس جوانی می کنم».

استاد سپس با همان حس معلمی در سر کلاس درس خطاب به همه جوانان بیان کرد که «جوانان امروز خوب است دو خاصیت را همیشه مدنظر داشته باشند، اول اینکه دروغ نگویند و دوم تلاش کنند و درس بخوانند.»

تأکید بر توجه به حوزه آموزش و پرورش

در این مراسم نامزد جایزه بهترین معلم جهان «ثریا مطهرنیا» هم حضور داشت و مورد تجلیل هم قرار گرفت. او با بیان اینکه تمامی مشکلات امروز فرهنگیان ناشی از سیاست گذاریهای اشتباه کلان است، عنوان کرد: امروز آموزش و پرورش ما با مشکلات بسیاری دست به گریبان است و جایگاه فعلی به لحاظ مادی در شأن معلمان، دبیران و دانش آموزان کشور نیست.

به گفته «مطهرنیا» این مسئله محصول پروسه ای است که ابتدا ناشی از سیاست گذاریهای اشتباه کلان در بحث نگاه تعدلیلی به آموزش پرورش بوده و در گام دوم مدیریت های کلانی که در سطوح بالا، باید تخصص گرایی و شایسته سالاری را گسترش می دادند تا امروز معلمان برای حفظ، ترمیم و نوسازی نظام تعلیم و تربیت به صورت مداوم و خستگی ناپذیر در صدد احقاق حقوق بدیهی خود نبودند.

او وظیفه یک معلم را جدای از تدریس علم، اجتماعی کردن دانش آموزان و آموزش عاطفه، محبت و برانگیختن حس امید، مسئولیت پذیری و صداقت دانست و گفت که آموزش و پرورش نقطه عزیمت یک جامعه برای قدرت افزایی و تمدن سازی است.

«مطهرنیا» با اشاره به نقش دولت و مجلس در حمایت از فرهنگیان، افزود: بی شک یکی از وظایف مهم دولت ها، پارلمان ها و سیستم تصمیم گیری و تصمیم سازی هر جامعه مترقی حمایت های مادی و معنوی از این مجموعه و تشکیلات بزرگ و آینده ساز است.

او در ادامه خطاب به استاندار جدید کردستان، بیان کرد: امید می رود استاندار کردستان باتوجه به اختیاراتی که دارد بتواند از مشاوره خردمندان در تخصیص اعتبارات مناسب در بحث نوسازی و تجهیز مدارس تا وضعیت رفاهی فرهنگیان و ابتکارات و نوآوریهایی در انگیزش حس نشاط و طراوت اجتماعی گام بردارند.

این نامزد جایزه بهترین معلم جهان در بخش دیگری از سخنان خود به نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: نمایندگان استان در مجلس باید بتوانند در فرآیندها و فصول بودجه ریزی به تأمین اعتبار لازم برای استان اقدام نمایند.

مطابق اظهارات «ثریا مطهرنیا» توسعه پایدار و عادلانه کردستان در کنار مبارزه با فقر و مولد سازی مردم، تأثیری مهم در ترقی و ثبات کشور دارد و باید دانست که تدریس یک فعالیت اجتماعی برای تقویت اراده دانش آموزان و تولید موقعیت های خوب و ثروت آفرین است.

در پایان این مراسم تعدادی از معلمان پیشکسوت شهرستان مورد تجلیل قرار گرفتند. در این مراسم تعدادی از مدیران کل استان که اهل شهرستان قروه هستند هم حضور داشتند و از معلمان دوران مدارس خویش تشکر کردند./

کد خبر 22574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha