معاون حفاظت محیط زیست: کشاورزی در ایران فاصله زیادی با وضعیت مطلوب دارد

سرویس آذربایجان غربی- معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: کشاورزی ما فاصله زیادی با وضعیت مطلوب دارد اما تلاش برای رسیدن به آن در اقدامات طرح حفاظت از تالاب های ایران به خصوص در دریاچه ارومیه تا حدودی دیده می شود.

به گزارش کردپرس، از محیط زیست؛ احمد رضا لاهیجان زاده، در مراسم معارفه دست‌اندرکاران پروژه پایدارسازی و ترویج دستاوردهای فازهای هفت گانه پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت های جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی در ارومیه گفت: توجه نداشتن به موضوع محیط زیست و تخریب آن می تواند خسارت جبران ناپذیری را برای محیط زیست کشور در پی داشته باشد ودستگاه های دولتی باید این مساله رو جدی بگیرند و به آن به صورت بخشی نگاه نکنند.

او افزود: مطرح کردن این که مساله محیط زیستی است و سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات کل آن باید راه حلی برای آن پیدا کنند رویکردی است که طی دو دهه گذشته توسط دستگاه های دولتی صورت گرفته که درست نیست چون حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است و باید به آن توجه جدی داشته باشیم.

لاهیجان زاده اظهار کرد: چالش های محیط زیستی یک راه حل فرابخشی است، اینکه تمام دستگاه ها با رویکردی مشارکتی به دنبال حل مساله باشند و در میدان با جریانی هم افزا با یکدیگر همکاری کنند تنها بخشی از چالش ها را می توانند برطرف کنند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان محیط زیست کشور افزود: با مرور سیستم کشاورزی کشورهای توسعه یافته از جمله استرالیا، می توان مشاهده کرد در تمامی مزارع آنها از یک جریان مشاوره ای و اقلیم هوشمند استفاده شده است‌.

او گفت: کشاورزی ما فاصله زیادی با آن وضعیت مطلوب دارد اما تلاش برای رسیدن به آن در اقدامات طرح حفاظت از تالاب های ایران به خصوص در دریاچه ارومیه تا حدودی دیده می شود و اگر دستگاه های دولتی در سطوح استانی و ملی به آن توجه داشته باشند و آن را در برنامه ها و اقدامات جاری خود جاری کنند می تواند گامی موثر به سوی پایداری ایجاد کند.

لاهیجان زاده گفت: شرکت های مجری کشاورزی پایدار و تنوع بخشی معیشت طرح حفاظت از تالاب های ایران نقش کلیدی و موثر در این امر مهم دارند.
باید به منظور رسیدن به اهداف پیش بینی شده نگاهی سیستماتیک به مسایل محیط زیستی و جلب مشارکت و همیاری دستگاه هایی از جمله استانداری، شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی و سایر دستگاه ها داشته باشیم.

گفتنی است؛ معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه از محل ساختمان مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه واقع در کیلومتر ۳۰ ارومیه _ مهاباد نیز بازدید کرد.

کد خبر 22292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha