٤ هزار نمونه در بانک سلول‌های بنیادی آذربایجان غربی ذخیره شد

سرویس آذربایجان غربی- رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به ذخیره ٤ هزار نمونه در بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف در استان گفت: استفاده بهینه از سلول‌های بنیادین خون بند ناف در حین تولد نوزاد یک ثروت انسانی محسوب می‌شود.

به گزارش کردپرس، امین رستم زاده در نشست با اعضای مرکز سلول‌های بنیادی بانک خون بند ناف استان که به مناسبت روز جهانی خون بند ناف برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای شروع به فعالیت نمایندگی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی نزدیک به چهار هزار نمونه خون بند ناف متقاضیان در آذربایجان غربی در سایت کشوری بانک خون بند ناف ذخیره و نگهداری می‌شود.

او با اشاره به اینکه فعالیت‌های این مرکز در استان با روند صعودی در حال ارائه خدمت به شهروندان است، اضافه کرد: شهروندان آذربایجان غربی به صورت ۲۴ ساعته می‌توانند از خدمات این مرکز بهره مند شده و هم در فضای مجازی و هم به صورت حضوری و تلفنی پاسخگوی مراجعین است.

رستم زاده ادامه داد: فعالیت‌ها و خدمات این مرکز و فواید ذخیره خون بند ناف در سلامتی نسل آتی کشور باید به درستی به اطلاع مردم و خانواده‌ها رسانده شود که این مرکز از بسترهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی مناسب سعی در اطلاع رسانی مناسب به خانواده بوده و در این راستا از همه متخصصین زنان و زایمان استان هم به صورت حضوری و غیرحضوری درخواست همکاری شده است.

او تاکید کرد: استفاده بهینه از این سلول‌های بنیادین خون بند ناف در حین تولد نوزاد که در واقع به عنوان یک زباله بیولوژیکی قلمداد می‌شد یک ثروت انسانی محسوب می‌شود که باید با توسعه فعالیت‌ها و آگاهی بخشی به مردم بتوانیم از این منبع ارزشمند در راستای سلامتی مردم نهایت بهره را ببریم.

رستم زاده با اشاره به موارد متعدد درمانی از این ماده حیاتی برای سلامتی اظهار کرد: خون بند ناف که در حالت عادی در بیمارستانها دور ریخته می شود کاربردهای مختلفی در درمان انواع بیماریهای نادر و صعب العلاج دارد که بیشترین استفاده را در سرطان های خون، تالاسمی، کم خونی ها و کم خونی های مادرزادی دارند که از نمونه های بانک های سلول های عمومی و خصوصی استفاده کردیم. البته از این سلول ها برای بیماران فلج مغزی هم بهره گرفته شد.

او با اشاره به اینکه بزرگترین پالایشگاه محصولات زایمانی با هدف فرآوری همه ضمایم زایمانی به زودی در کشور توسط بانک خون بند ناف رویان راه اندازی می شود گفت: محصولات مختلف زایمانی با ارزش، از ضمایم زایمانی تولید می شود که از آنها در درمان بیماری های مختلف استفاده می شود که این مرکز نیز در این زمینه همکاری خواهد کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیش از پنج میلیارد ریال در فاز اول برای فضای کالبدی و تجهیزات و سرمایه انسانی هزینه و برنامه ریزی شده است اظهار کرد: ۱۰۰ نفر از متخصصین زنان و زایمان و مامایی و تکنسین اتاق عمل در سطح استان با این شعبه همکاری می‌کنند.

بنا بر اعلام جهاد دانشگاهی؛ رستم زاده از تمامی پزشکان و دست‌اندرکاران حوزه اتاق عمل در این حوزه در شهرستان‌ها دعوت به همکاری نموده و برای کسب اطلاعات بیشتر همانند زوجین متقاضی می‌توانند به شماره تماس ۳۳۴۸۵۰۸۱-۰۴۴ و آدرس: ارومیه، خیابان حسنی، جنب پمپ بنزین، ساختمان حکیم ۲، طبقه ۶ مراجعه کنند.

کد خبر 21358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha