بافت تاریخی ارومیه در گیر و دارهای اداری فرسوده شد

سرویس آذربایجان غربی- شهردار ارومیه با انتقاد از عدم سرمایه گذاری در بافت فرسوده به واسطه ضوابط ابلاغی گفت: در ناهماهنگی بین میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری بافت تاریخی ارومیه در حال تخلیه بوده و این بافت در گیر و دارهای اداری فرسوده شده است.

به گزارش کردپرس، حسین مهدی زاده در صحن علنی شورای اسلامی شهر ارومیه و در حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با انتقاد از سیاست های موجود در حفظ بافت مرکزی شهر گفت: از شورای شهر تشکر می کنم که دغدغه بافت تاریخی دارد اما یک آشفتگی و ناهماهنگی بین میراث، راه و شهرسازی و شهرداری در این راستا وجود دارد.

او افزود: ضوابط اجرایی قابل قبول باید ابلاغ شود و یک سرگردانی و بلاتکلیفی برای شهرداری و مردم به وجود آمده است.

مهدی زاده تاکید کرد: مشکلی که در این بین وجود دارد بیش از 86 درصد معابر موجود در این بافت کمتر از شش متری است و باید این موضوع اصلاح شود.

شهردار ارومیه با اشاره به تعریضات انجام گرفته گفت: قبل از مطرح شدن بافت تاریخی بر اساس مطالعات بافت فرسوده تعریضاتی شده و هم اکنون نیز همان معابر بدون برنامه ریزی به حال خود رها شده است.

مهدی زاده تصریح کرد: در ضوابط ابلاغی باید تمامی مسائل شهری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را مدنظر قرار داد و در این راستا باید جذابیت های اقتصادی را برای شهروندانی که در بافت تاریخی املاک دارند ایجاد کنیم.

او خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی عنوان کرد: باید به مردم طرحی بدهیم تا نحوه ساخت و ساز در بافت مرکزی از بلاتکلیفی خارج شود.

مهدی زاده تصریح کرد: از اعضا شورای شهر تشکر می کنم که نگرشی عمیق به این موضوع دارند و این مهم باعث حل و فصل بسیاری از مشکلات می شود.

شهردار با اشاره به ضرورت حفظ ابنیه تاریخی سطح شهر گفت: ساختمان تاریخی مجیدی افشار را با توجه به موقعیت خوب آن می توان احیا کرد و شهرداری به شرط اینکه شورای شهر در آنجا مستقر شود حاضر به سرمایه گذاری و تملک است.

او با اشاره به اینکه هرگونه طرحی و ضوابطی باید با همراهی مردم مواجه باشد، تاکید کرد: یک طرح مورد قبول و مورد اقبال مردم از سوی میراث فرهنگی ابلاغ شود چون بدون اقبال و استقبال مردمی هیچ طرحی موفق نمی شود.

کد خبر 21294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha