معاینه چشمان شوخان توسط وزير بهداشت/قرنيه چشم شوخان آسيب ديده است

سرویس کردستان - چشمان «شوخان براخاصي» دختر نابيناي ديواندره‌اي بعد از گذشت يك هفته از انتشار گزارش «اعتماد»، بالاخره ديروز توسط وزير بهداشت معاينه شد و هم‌اكنون در انتظار بررسي نتايج چشم پزشكي است.

به گزارش کرد پرس، سرپرست روابط عمومي وزارت بهداشت با اعلام اينكه با دستور وزير، شوخان به همراه خانواده‌اش با يك دستگاه آمبولانس مجهز روز يكشنبه 16 آبان‌ماه به تهران آمدند؛ گفت: پيروهماهنگي‌هاي قبلي، دكتر عين‌اللهي ديروز چشمان شوخان را معاينه كرد و تا زماني كه نتايج چشم‌پزشكي بررسي واعلام نشود، هرگونه اظهارنظري پيرامون عمل جراحي چشمان شوخان شتابزده و غيرعلمي است.

محمد هاشمي اظهار کرد: وزير بهداشت تمام مراحل علم چشم پزشكي را بر چشمان شوخان بررسي مي‌كند و در صورت احتمال حتي نيم درصد اميد به بازگشت بينايي، عمل جراحي انجام مي‌شود.

پدر شوخان هم از اختصاص يك دستگاه آمبولانس ويژه براي آوردن شوخان و خانواده‌اش به تهران قدرداني كرد و گفت: پيرو هماهنگي‌هاي انجام شده يك دقيقه هم معطل نشديم و شخص وزير، چشمان شوخان را معاينه و بعد از انجام مراحل اوليه به همكاران دستور داد كه چشم شوخان را مطابق دستور پزشكي او مورد بررسي قرار دهند و نتايج را سريع به او اعلام كنند.

به گفته عباس براخاصي در مرحله اول دستور كاشت لنز هوشمند براي چشم راست شوخان صادر شده تا واكنش چشم شوخان نسبت به اين لنز بررسي و بعد از آن در خصوص عمل جراحي تصميم‌گيري شود. آنگونه كه وزير بهداشت به پدر شوخان اطلاع داده است براساس نتايج معاينه، تنها قرنيه او بر اثر تزريق پني‌سيلين آسيب ديده است كه در مرحله نخست واكنش چشم او را از طريق كاشت اين لنز هوشمند بررسي مي‌كنند و بعد از آن نسبت به فرآيند عمل جراحي تصميم‌گيري مي‌شود.

پدر شوخان به نقل از نتايج اوليه معاينه وزير بهداشت و درمان روايت كرد كه بر اثر اتفاق پديده سندرم استيون جانسون، خوشبختانه شبكيه چشمان شوخان هيچ‌گونه آسيبي نديده و كاملا سالم است و اين جاي اميدواري براي احتمال بازگشت دوباره بينايي به روش‌هاي نوين چشم پزشكي است.

عباس براخاصي به نقل از وزير در تشريح پرونده شوخان توضيح داد كه چشمان شوخان از طريق سلول‌هاي بنيادي تا سن 9‌ سالگي احتمال پيوند داشت و بعد از گذشت اين سن بايد روش‌هاي ديگري را براي بازگشت بينايي شوخان بررسي و مورد مطالعه قرار داد كه هم ‌اكنون وزير بهداشت، خارج از فرضيه پيوند سلول‌هاي بنيادي براي طلوع دوباره روشنايي در چشمان تاريك شوخان تلاش مي‌كند.

پدر شوخان گزارش داد كه با دستور وزير يك گروه چشم پزشكي ويژه بررسي چشم شوخان تشكيل شده است و هم ‌اكنون در مرحله خريد و تامين اين لنز هستند كه روي چشم شوخان كاشته شود. او در خصوص اسكان و تردد شوخان نيز عنوان كرد كه تا لحظه تنظيم اين گزارش همه ‌چيز مهيا شده است و خانواده او هيچ‌گونه مشكلي پيرامون اياب و ذهاب ندارند.

شوخان براخاصي چهار ‌ساله بود كه در زمستان سال 1390 به سرماخوردگي مبتلا شد كه بعد از تجويز تزريق پني‌سيلين در بيمارستان دولتي ديواندره، مخاط هاي چشم ملتهب شد و چسبندگي پلك ها روي سطح قرنيه اتفاق افتاد و 4 ماه بعد از تزريق پني‌سيلين، چشمان شوخان در سال 1391 براي هميشه نابينا شد كه مسئولان اين اتفاق را پديده نادر سندرم استيون جانسون يا همان حساسيت به تزريق پني‌سيلين توصيف و به راحتي اين رخداد تلخ خطاي پزشكي را توجيه كردند.

اين دختر ساكن روستاي كلكان ديواندره هم ‌اكنون 14 ساله است و در كلاس ششم ابتدايي به صورت مجازي با دشواري‌هاي ناشي از عدم نصب خط بريل و سرعت اينترنت تحصيل مي‌كند. شوخان در تماس تلفني بعد از معاينه وزير، همزمان به آموزش مجازي فكر مي‌كرد؛ چون معلم علوم چگونگي حيات كروكوديل را درس مي‌داد و شوخان با خنده هميشگي سرشار از اندوه از من پرسيد كه كروكوديل چه شكل و چه رنگي دارد؟ كه در اين شرايط سكوت تنها پاسخ به سوال شوخان بود.

* منبع - روزنامه اعتماد (شیروان یاری)

کد خبر 20812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha