کاهش مرگ و میرهای ناشی از کرونا مستلزم واکسیناسیون همگانی است

سرویس کردستان - مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه مرگ ناشی از کرونا در صورت عدم دریافت واکسن، مرگ خودخواسته است، گفت: بیشترین آمار مرگ و میرها و  بستری‌شدگان در بیمارستان‌ها مربوط به کسانی است که واکسن دریافت نکرده‌اند.

به گزارش کرد پرس، آرزو فلاحی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در مقابله با کرونا، گفت: در حال حاضر بهترین سلاح مقابله با این بیماری، دریافت واکسن است.

وی با اشاره به خطر واکسن هراسی در شهروندان، اظهار کرد: متاسفانه برخی از مردم تمایلی به واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خودداری از حضور در جمع و مکان‌های سربسته و استفاده از ماسک ندارند و همین امر موجب قرارگرفتن استان در وضعیت قرمز و به تبع افزایش شمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: از میان یک هزار و ۲۶۸ نفر از بستری‌های مهرماه جاری در بیمارستان توحید سنندج طبق نظر سنجی‌های به عمل آمده فقط ۱۸۶ نفر آنان واکسینه شده‌اند و بقیه از جمله کسانی بودند که واکسن دریافت نکرده و به اهمیت و کارایی آن در مهار و کنترل این ویروس اعتقادی نداشته‌اند.

فلاحی با بیان اینکه تاکنون ۶۲ درصد جمعیت استان واکسینه شده‌اند، ادامه داد: درصد تعداد افرادی که در برخی از شهرهای استان کردستان برای تزریق واکسن هنوز مراجعه نکرده‌اند، قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه مرگ ناشی از کرونا در صورت عدم دریافت واکسن، مرگ خودخواسته است چون خود ما باعث ابتلا به این ویروس می‌شویم، یادآور شد: بیشترین آمار بستری‌شدگان در بیمارستان‌ها مربوط به کسانی است که واکسن دریافت نکرده‌اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: این باور غلط است که واکسن مانع از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ نمی‌شود چرا که تاکنون هیچ واکسنی با ایمنی 100 درصد ساخته نشده است و امکان ابتلا پس از واکسیناسیون وجود دارد اما همه واکسن ها از موارد شدید بیماری و مرگ جلوگیری می‌کنند، پس جای تعجب نیست اگر ببینید افرادی که واکسینه شده‌اند دوباره به این ویروس مبتلا می‌شوند اما با مرگ مواجه نمی شوند.

فلاحی گفت: بر اساس تحقیقات به عمل آمده، میانگین سنی بستری‌های مبتلا به کرونا در استان ۵۷ سال است که این امر نشان می‌دهد افراد در سنین پایین‌تر هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان به شایعات مخرب و منفی درخصوص واکسن کرونا توجه نکنند، اظهار کرد: تاکنون عارضه قابل توجهی در خصوص واکسن کرونا گزارش نشده است و اکنون تنها راه مقابله با این ویروس، واکسیناسیون است.

کد خبر 19592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha