فرماندار ماکو: تکلیف مالکیت بنای تاریخی «قلعه‌جوق» باید مشخص شود

سرویس آذربایجان غربی- فرماندار ماکو گفت: برای جلوگیری از تخریب، حفاظت و نگهداری از بنای تاریخی "قلعه‌جوق" ماکو، که به ثبت ملی هم رسیده است باید هر چه سریع‌تر تکلیف مالکیت بنا مشخص شود.

به‌ گزارش کردپرس، علی محمدی‌ایروانلو در جریان بازدید از بنای تاریخی قلعه جوق ماکو افزود: این عمارت یکی از بناهای شاخص این شهرستان محسوب می‌شود که همگان در نگهداری و حفاظت از آن نقش مهمی دارند

او ادامه داد: از آنجایی که هنوز به طور دقیق مالکیت این بنای تاریخی مشخص نیست باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف مالکیت آن اقدام کرد.

محمدی‌ایروانلو گفت: امید است با همکاری دستگاه‌های مربوطه در آینده نزدیک شاهد پویایی و جان گرفتن دوباره بناهای تاریخی ماکو باشیم

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو نیز در این بازدید گفت: عمارت قلعه‌جوق ماکو با وسعت حدود ۱۰ هکتار در کنار رودخانه زنگمار این شهرستان ساخته شده و با داشتن چشم‌انداز بسیار زیبا و قرارگیری در ورودی تفرجگاه دره‌باغی ماکو و برخورداری از فضاهای پیرامونی ظرفیت بالقوه‌ای برای جذب گردشگری مبتنی بر پایه میراث‌فرهنگی و طبیعت‌گردی دارد.

علی خورابلو با ابراز تاسف از وضعیت فعلی این بنای باارزش افزود: بارها اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان حسب وظایف ذاتی خود در طول سال‌های گذشته طی مکاتبات اداری و حتی کارگروه‌های مخصوص تلاش کرده تا از طریق قانون عمارت قلعه‌جوق را از وضعیت وخیم نجات داده و به قید فوریت مرمت‌های حفاظتی را در این بنا انجام دهد اما تاکنون به خاطر وجود برخی مشکلات این امر محقق نشده است.

او با اشاره به دستور دادستانی به متصرف فعلی مجموعه برای تخصیص اعتبار و مرمت اضطراری ادامه داد: این اثر تاریخی ثبت ملی شده در واقع بایست جزو املاک میراث‌فرهنگی باشد و اسناد و مدارک موجود نیز مبین این امر است اما بنا به تصمیمی که در برهه حساس تاریخ جنگ تحمیلی گرفته شده است محل یاد شده در اختیار یکی از ارگان‌های نظامی با کاربری فرهنگی قرار گرفت که از آن تاریخ به بعد پیگیری‌ها و مکاتبات میراث‌فرهنگی برای تحویل و عودت عمارت قلعه‌جوق ماکو بی‌پاسخ مانده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو تصریح کرد: تحویل پلاک عمارت قلعه‌جوق به متولیان امر چون میراث‌فرهنگی یا منطقه‌آزاد از مطالبات موکد و به حق مردم ماکو و انجمن‌ها و فعالان فرهنگی بوده و از نمایندگان مجلس و مسئولان درخواست می‌شود این مطالبه ضروری را با جدیت پیگیری کنند.

به گزارش کردپرس، عمارت قلعه جوق بنایی زیبا از اواخر قاجار در منطقه آزاد ماکو است که متاسفانه در اثر بی مهری و عدم رسیدگی و حفاظت از آن امروز به صورت مخروبه ای در دل کوه ها بجا مانده است. این ساختمان قديمي مربوط به اواخر دوره قاجاريه و متعلق به يكي از بستگان سردار ماكو ( مالك قصر باغچه جوق ) است.

کد خبر 17956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha