آذربایجان غربی امسال کاهش 25 درصدی بارشها را تجربه کرد

سرویس آذربايجان غربي- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به کاهش 25 درصدی بارشها در سال آبی جاری گفت: مدیریت آب در بخش کشاورزی باید بیشتر از سالهای قبل به صورت بهینه و هدفمند باشد.

به گزارش کردپرس، جواد محمدی در همایش کشت محصولات پاییزه و جهش تولید در دیمزارها در آذربایجان غربی با بیان اینکه امسال به دلیل کاهش 25 درصدی بارشها در خصوص روان آبها نیز با چالش مواجه شدیم، افزود: در حوزه آبریز دریاچه ارومیه 50 درصد و در حوزه ارس نیز 72 درصد کاهش ذخایر برف را امسال تجربه کردیم.

او با بیان اینکه در ورودی آب سدها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه 12 درصد و در حوزه ارس 9 درصد کاهش داشتیم، ادامه داد: امسال تلاش کردیم با مدیریت و برنامه ریزی بهینه شاهد تنش آبی در بخش آب شرب و کشاورزی نباشیم و مدیریت خوبی در این زمینه انجام شد.

محمدی با تاکید بر اینکه تغییر اقلیم و نحوه بارشها امسال موجب شد قسمتی از نیازهای کشاورزی و زیست محیطی استان را کاهش دهیم، گفت: امسال باید 620 میلیون لیتر وارد دریاچه ارومیه می شد که تنها توانستیم 250 میلیون را به دریاچه هدایت کنیم و مابقی آب را برای بخش کشاورزی ذخیره کردیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در خصوص تامین آب کشت پاییزه در استان نیز افزود: از 14 سد مخزنی که برای تامین آب در استان داریم امسال در سه سد شامل سد کاظمی، زولا و باروق نمی توانیم آبی به بخش کشاورزی تزریق کنیم اما در مابقی سدها آب مورد نیاز بخش کشاورزی برنامه ریزی شده است.

او با بیان اینکه باید منتظر بارشهای پاییزه باشیم، گفت: بر اساس پیش بینی هواشناسی سال آبی امسال نرمال و کمتر از نرمال است که این امر ضرورت مدیریت بهینه آب در بخش های مختلف به خصوص کشاورزی را ضروری می کند/.

کد خبر 17629

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha