قلع و قمع 282 مورد بنا و مستحدثات غیر مجاز در اراضی کشاورزی آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 282 مورد بنا و مستحدثات غیر مجاز در اراضی کشاورزی استان قلع و قمع و به حالت اولیه اعاده شده است.

به گزارش کردپرس، به نقل از جهاد کشاورزی؛ رضا احمد نژاد با بیان اینکه تامین امنیت غذایی و آینده پایدار مردم در گرو حفظ خاک است، افزود: افرادی که به بهانه ساخت ویلا و کاخ در باغ و اراضی کشاورزی اقدام به تغییر کاربری و تخریب اراضی مرغوب کشاورزی می کنند، با برخورد قاطع دادستانی و نیروی انتظامی روبرو خواهند شد چرا که توسعه ویلا سازی در اراضی کشاورزی تهدید کننده امنیت غذایی مردم است .

احمد نژاد اضافه کرد: عملیات اجرای حکم‌های قلع و قمع در اراضی زراعی و باغی در سطح شهرستان‌ها با حضور و همراهی نیروهای یگان امداد انتظامی و نماینده دادستان استان و توسط اکیپی از امور اراضی جهادکشاورزی شهرستان‌ها انجام می شود.

او بیان کرد: صدور احکام قلع و قمع بنا از ابتدای سال جاری تا کنون به استناد احکام صادره قطعی 40 مورد به مساحت 2.157هکتار و به استناد تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری‌اراضی زراعی و باغات به تعداد 242 مورد در سطح بیش از 43 هکتار از اراضی کشاورزی بوده است که با اجرای این طرح به حالت اولیه اعاده شده است.

سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: معضل بزرگ ساخت و ساز‌های غیرمجاز و تفکیک‌ غیر مجاز اراضی کشاورزی و ساخت ویلا باغ‌های تفریحی بزرگ با چاه‌های غیر مجاز و استخر‌های آب، آسیب زیادی به ذخایر زمینی آبی و رونق اقتصادی کشاورزی استان وارد کرده است که نیازمند برخورد قاطع مراجع قضایی است.

احمد نژاد با اشاره به اینکه قانون ارث و خرد شدن اراضی موجب تبدیل باغات اقتصادی به باغات معیشتی شده و در برخی از موارد نیز با این اقدام باغات تفریحی ، تفننی و غیر اقتصادی در سطح استان توسعه پیدا می کند، ادامه داد: بر اساس بخشنامه سازمان امور اراضی در مورد احداث اتاق کارگری در اراضی زیر یک هکتار ، مجوز احداث بنا صادر نمی شود، اما در همین اراضی و از سه هزار متر مربع تا یک هکتار می توانند اجازه استقرار کانکس یا سازه های قابل حمل را داشته باشند.

او بنگاه‌های معاملات ملکی غیر مجاز را یکی از عوامل افزایش تفکیک اراضی کشاورزی و تغییر کاربری اراضی دانست و گفت: از عموم مردم در سراسر استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مراتب را از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت از اراضی کشاورزی 131 و یا با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی در شهرستانها اطلاع رسانی کنند تا با همراهی نیروی انتظامی به مراجع قضایی معرفی و برخورد لازم با متخلفین انجام گیرد.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

به موقع پیشگیری کنید؛ قلع و قمع هنر نیست!

642 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی شناسایی شد

افزایش پرونده های تغییر کاربری اراضی کشاورزی در سایه خلا قانونی

کد خبر 17568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha