توافق بغداد و واشنگتن درباره کاهش نیروهای رزمی آمریکا در پایگاه های عین الاسد و اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان - کمیته‌های فنی نظامی عراق و امریکا درباره کاهش نیروهای رزمی آمریکا در پایگاههای نظامی عین الاسد در استان انبار و حریر در استان اربیل به توافق رسیدند.

به گزارش کرد پرس به نقل از المورد نیوز، نشست کمیته‌های فنی نظامی عراق و امریکا برای بررسی روند خروج نیروهای رزمی خارجی از عراق در بغداد برگزار شد.

براساس بیانیه رسمی ستاد عملیات مشترک عراق، ریاست هیئت عراقی را در این نشست سرلشکر "عبدالامیر الشمری"، جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق و ریاست هیئت آمریکایی را سرتیپ جان برینان، فرمانده نیروهای این کشور در ائتلاف بین‌المللی برعهده داشتند.

این بیانیه همچنین می افزاید که این نشست برای پیگیری نتایج دور چهارم گفت‌وگوی راهبردی عراق و آمریکا که در 22 ژوئن 2021 برگزار شد و بررسی برنامه انتقال نیروهای ائتلاف از مأموریت رزمی به مأموریت مستشاری و آموزشی دستور کار آن بود.

براساس این بیانیه در این نشست توافق شده که نیروهای رزمی امریکایی و تجهیزات آنان در پایگاه‌های نظامی عین الاسد و اربیل تا پایان ماه جاری میلادی کاهش یابد و فرماندهی نیروهای ائتلاف از فرماندهی با رتبه سرلشکر به فرماندهی با رتبه سرتیپ کاهش یابد و مأموریت این فرمانده مدیریت روند خروج و نیز تبادلات اطلاعات و مشورت باشد.

طرفین در این نشست تأکید کرده‌اند که حضور نیروهای امریکا و ائتلاف به دعوت دولت عراق است و مسئولیت حفظ امنیت آنها نیز براساس قوانین بین‌المللی و به موجب اصل حاکمیت ارضی عراق برعهده نیروهای امنیتی عراقی است.

در این نشست همچنین توافق شد که روند انتقال مأموریت سایر نیروها از رزمی به مستشاری و آموزشی تا پایان سال در نشست‌های بعدی پیگیری شود.

کد خبر 17317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha