پیش بینی برداشت 670 هزار تن گندم پاییزه از اراضی آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان‌غربی -– رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: در شرایط نرمال بارندگی ها، پیش بینی می شود در سال 1401 حدود 670 هزار تن گندم پاییزه از اراضی آذربایجان غربی برداشت شود که از این میزان 300 هزار تن به صورت خرید تضمینی و مابقی به صورت خود مصرفی کارخانجات صنایع تبدیلی انجام گیرد.

به گزارش کردپرس، به نقل از جهاد کشاورزی؛ اکبر کرامتی در این خصوص افزود: متوسط عملکرد گندم آبی در سالهای اخیر 4.2 تن و گندم دیم 1.1 تن بوده و در سال زراعی جدید در حدود 90 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم آبی و 290 هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم پاییزه می رود.

او ادامه داد: پیش بینی می شود در سال‌ زراعی جدید، 380هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت گندم پاییزه اختصاص یابد.

کرامتی سیاست های کلی سازمان در جهت افزایش عملکرد، بستر سازی برای اصلاح الگوی کشت و توسعه پایدار گندم برشمرد و گفت: این سیاست ها با توسعه روش هایی مانند رعایت تناوب زراعی، کشت مستقیم با استفاده از بذور اصلاح شده و نیز رعایت زمان کشت به همراه مبارزه با آفات و بیماری ها محقق می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به کاهش بارندگی ها در سالهای اخیر، عنوان کرد: در این راستا کشت مستقیم، حفظ بقایای گیاهی در مزرعه، کشت فارونی و استفاده از لوله های تیپ در آبیاری مزارع آبی و دیم در اراضی در دستور کار قرار گرفته است.

او قیمت مناسب خرید تضمینی، ایجاد تنوع در بذور مصرفی کشاورزان به خصوص در مناطق با خاک شور در سطح استان، تخصیص و ابلاغ به موقع اعتبارات برای اجرای طرح های الگویی، کمک های مالی دولت برای ترویج ماشین آلات نوین و اعتبارات لازم برای بالا بردن دانش فنی بهره برداران را از عوامل توسعه کشت و پایداری تولید و افزایش عملکرد گندم موثر دانست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص پیش بینی سطح کشت محصولات علوفه ای پاییزه در استان نیز گفت: امسال پیش بینی می شود 50 هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت جو دیم، یونجه، ماشک و خلر برود.

او اظهار کرد: از این میزان 40 هزار هکتار زیر کشت پاییزه جو دیم، 300 هکتار یونجه، ماشک و خلر هر کدام 500 هکتار خواهد بود که پیش بینی می شود 48 هزار تن جو دیم، دو هزار و 700 تن یونجه، هزار تن ماشک و هزار تن خلر از این مزارع برداشت شود.

کرامتی پایین بودن قیمت خرید تضمینی، کمبود بذر جو گواهی شده به خصوص جو دیم و آشنایی اندک کشاورزان با محصولات جدید ماشک و خلر را از مشکلات پیش روی کشت علوفه پاییزه در استان دانست و گفت: با توسعه مراکز تولید بذرجو در استان از یک واحد به 3 واحد، تامین بذور گواهی شده وارداتی، توصیه کشت به موقع به خصوص کشت جو دیم به صورت خشکه کاری از سیاست های سازمان برای حل این مشکلات است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایحان غربی در خصوص کشت نخود در استان نیز گفت: پیش بینی کشت پاییزه نخود در سطح هزار هکتار در صورت تامین بذور مورد نیاز در سالجاری است که از سیاست های در دست اقدام در مورد کشت نخود، استفاده از نزولات آسمانی پاییزه و زمستانه،امکان کشت مکانیزه محصول و بالا بردن راندمان تولید محصول نسبت به کشت بهاره و استفاده از ارقام زودرس است.

او نبود علف کش مناسب جهت مبارزه با علف های هرز هم خانواده کلزا، کاهش آبیاری سطحی وزیرزمینی، کاهش شدید مخازن سدها به خصوص در سد ماکو، شهید کاظمی و ... برای رهاسازی آب برای کشت های پاییزه در سطح شهرستانهای شوط، ماکو، پلدشت، میاندوآب و شاهین دژ، بالا بودن قیمت انواع کودهای فسفانه و پتاسه را از مهمترین مشکلات کشت کلزای پاییزه در استان عنوان و اضافه کرد: تامین به موقع بذور محصول، تامین و تخصیص اعتبار جهت کمک به خرید کودهای پایه، تخصیص علف کش یارانه دار برای علف های هرز پهن برگ به همراه پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش کم بهره از اهم راهکارهایی اجرایی برای حل این مشکلات است.

کد خبر 16913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha