کاهش ٢١ درصدی حجم آب سدهای آذربایجان غربی/ وضعیت نامناسب حوزه آب

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: حجم آب پشت سدهای استان طبق آخرین برآورد صورت گرفته 21 درصد کاهش یافته و به 878 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش کردپرس، یاسر رهبردین در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در مدت مشابه سال گذشته بیش از یک میلیارد و 110 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان وجود داشت که امسال این رقم بیش از 230 میلیون مترمکعب کمتر است.

او اضافه کرد: سد مخزنی شهید کاظمی بوکان با حجم مخزن 808 میلیون مترمکعب به عنوان بزرگترین سد مخزنی استان، در حال حاضر در حدود 325 میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بیان کرد: حدود 40 درصد حجم این سد بزرگ پر از آب است و نشان می دهد وضعیت نامناسبی درحوزه آب استان وجود دارد.

رهبردین گفت: در حال حاضر 14 سد در آذربایجان غربی بهره برداری می شود که شامل سدهای بوکان، مهاباد، حسنلوی نقده، ساروق تکاب، زولا و دریک سلماس، شهرچای ارومیه، بارون و شهیدقنبری ماکو، آغ‌چای چایپاره، قیقاج و ارس 2 پلدشت، سیلوه پیرانشهر و کرم آباد است.

او با اشاره به انجام اقداماتی در راستای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آب های زیرزمینی در آذربایجان غربی افزود: طی 4 ماه ابتدایی امسال، 108 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده است که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته 114 حلقه بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بیان کرد: در این مدت همچنین 64 دستگاه کنتور هوشمند – حجمی بر روی چاه های مجاز در استان نصب شده است .

رهبردین با اشاره به کاهش حجم ذخایر برفی و کاهش شدید بارندگی‌‌های بهاره، کاهش شدید حجم آب ورودی به مخازن سدها و برنامه ابلاغی مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی اظهار کرد: مدیریت بحران کم آبی و تأمین مطمئن آب مصارف بخش‌های مختلف با اولویت آب شرب در ماههای پیش رو و سال آبی آتی از جمله دغدغه های شرکت بود که برنامه های ویژه ای به همین منظور عملیاتی شد.

او افزود: توقف عملیات رهاسازی از سدهای مخزنی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، انتقال برداشت شرب سقز به سد چراغ‌ویس و حذف محدودیت برداشت از مخزن سد بوکان و برگزاری جلسات شورای حفاظت استان جهت اطلاع‌رسانی وضعیت خشکسالی و بحران کم آبی به وجود آمده در سطح استان به نهادها از جمله جهاد کشاورزی استان به منظور اتخاذ تدابیر و راهکارهای لازم جهت عبور از بحران، از جمله این اقدامات بوده است.

کد خبر 15008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha