642 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی شناسایی شد

سرویس آذربایجان غربی- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی 642 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی استان در سالجاری خبر داد و گفت: استان از نظر کیفیت خاک زراعی و نیز روان آب و آبهای سطحی دومین استان کشور به شمار می رود و وظیفه ذاتی ما صیانت و حفظ این منابع خدادادی است.

به گزارش کردپرس، اکبر کرامتی در جلسه هم اندیشی با تشکل های مردم نهاد زیست محیطی در راستای حفاظت و حراست از منابع ملی و عرصه های کشاورزی استان با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 479 مورد اخطار توقف عملیات ساخت و سازمستحدثات غیر مجاز صادر ، 21 مورد قلع و قمع بر اساس ماده 3 احکام صادره قطعی و 59 مورد قلع و قمع بر اساس تبصره 2 ماده 10که شامل 121 قطعه تفکیکی هست ، اجرایی و به حالت اولیه اعاده شده است.

او بر ضرورت مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان با هدف حفظ منابع خدادادی آب و خاک در استان تاکید کرد و گفت: مزیت نسبی استان کشاورزی بودن آن است و هم اکنون 225 هزار خانوار به صورت مستقیم از بخش کشاورزی استان ارتزاق می کنند.

کرامتی افزود: امروزه شیوه های متعددی برای رویارویی با بحرانهایی از قبیل تخریب اراضی کشاورزی و ملی وجود دارد که با بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد بدلیل فراگیر بودن و بالا بودن مقبولیت اجتماعی آنان ، می توان بستری مناسب جهت حفاظت از محیط زیست و عرصه های طبیعی و کشاورزی ایجاد کرد.

او تاکید کرد: افزایش آگاهی و دانش مردم توسط سمن‌ها و حساس سازی آنها نسبت به مسائل زیست محیطی و عرصه های طبیعی و کشاورزی ، باعث افزایش همکاری و مشارکت آنان و تنویر افکار عمومی در حل بحران‌های محیط زیستی شده و توسعه پایدار بخش کشاورزی را به دنبال دارد.

کرامتی ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان را سالانه بیش از 23 هزار میلیارد تومان عنوان و اضافه کرد: استان از نظر کیفیت خاک زراعی و نیز روان آب و آبهای سطحی دومین استان کشور به شمار می رود و وظیفه ذاتی ما صیانت و حفظ این منابع خدادادی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه 33 درصد از اشتغال استان در بخش کشاورزی است، گفت: این آمار در میانگین کشوری 18 درصد است که نشان دهنده اهمیت حفظ و صیانت از آب و خاک و کشاورزی استان است.

او تاکید کرد : 3 سامانه فعال یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان شامل سامانه 131 جهت گزارش اخبار مردمی ، GIS سامانه سنجش از دور اراضی کشاورزی و سامانه CMS کنترل واحدهای گشت یگان حفاظت و همچنین سامانه 1504 امداد جنگل و مرتع، آماده دریافت گزارش‌های مردمی است.

کد خبر 14135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha