مشارکت ٣٢ درصدی مهاباد در انتخابات/ارسال ١٢ مورد درخواست بازشمارش آرای شوراها

سرویس آذربایجان‌غربی- فرماندار ویژه شهرستان مهاباد با بیان اینکه ۳۲ درصد مردم مهاباد در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت داشتند، گفت: از ۵۵ هزار و ۸۲۸ تعرفه توزیع شده ۵۵ هزار و ۲۲۷ برگه رای داخل صندوق انداخته شد و از این تعداد ۱۷ هزار رای باطله اعلام شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، عارف خدرلو، در نشست خبری با قدردانی از تلاش رسانه در بازتاب انتخابات ١٤٠٠ افزود: انتخابات در شرایط کرونا و گرمای تابستان با حضور پرشور مردم برگزار شد.

او ادامه داد: میزان مشارکت در انتخابات نسبت به انتخابات مجلس بیشتر ولی نسبت به انتخابات دوره قبل شوراهای اسلامی کمتر بود.

خدرلو افزود: در دوره قبل نفر اول با کسب ٩ هزار و ٧١٢ رأی و نفر هفتم با ٤ هزار و ٩٢٨رأی به شورای شهر مهاباد راه یافته بودند، بنابراین میزان رأی کسب کرده توسط نفر اول شورای اسلامی شهر این دوره، از نفر هفتم دوره قبل نیز کمتر است.

فرماندار مهاباد با بیان اینکه ۵۷ درصد رای دهندگان مرد و مابقی زن بودند، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری نیز حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی با ۱۷ هزار و ۳۶۲ رای نفر اول، عبدالناصر همتی با ۱۱ هزار و ۲۲۳ رای دوم و محسن رضایی نیز با هفت هزار و ۵۱۱ رای در جایگاه سوم قرار گرفتند.

خدرلو اظهار داشت: فعالیت خوب و موثر رسانه های این شهرستان موجب شد تا جریان معاند که قصد تحریم انتخابات را داشتند و با شایعه‌سازی، جنگ روانی و دلسرد کردن مردم تلاش می‌کردند فضایی از یاس و ناامیدی در جامعه ایجاد کنند به نتیجه نرسند.

فرماندار مهاباد در خصوص دلیل تاخیر در اعلام نتایج گفت: شمارش دستی آرا و تطبیق و کنترل دقیق سبب شد که نتایج با تاخیر اعلام شود.

او با اشاره به اعلام نتیجه انتخابات شورای شهر مهاباد قبل از اعلام رسمی فرمانداری توسط یکی از پایگاه های خبری شهرستان نیز تصریح کرد: پیش از انتخابات مقرر شده بود که نتیجه رسمی توسط فرمانداری و یا معاون سیاسی فرماندار ارائه شود، اما با توجه به اینکه شمارش آرا به صورت دستی انجام می‌شد از این رو آرا با تأخیر اعلام شد و پیش از اعلام نتیجه رسمی از سوی فرمانداری متاسفانه نتیجه توسط یکی از پایگاههای خبری اعلام شد.

خدرلو گفت: خوشبختانه نتیجه اعلام شده تفاوتی با نتیجه رسمی اعلام شده از سوی فرمانداری نداشت در غیر اینصورت می توانست تبعات زیادی برای شهرستان در پی داشته باشد.

فرماندار مهاباد گفت: بنده مخالف برخورد با خبرنگاران هستند اما در این مورد خاص به ویژه در خصوص انتخابات از مسئولان ذیربط درخواست می‌شود مسئله را پیگیری کرده و تذکر و برخورد لازم انجام شود.

خدرلو در پاسخ به سوال خبرنگار کردپرس بیان کرد: هیچ گونه تخلف انتخاباتی مستند در روز انتخابات گزارش نشده و تنها ۱۲ نامزد برای بازشماری برخی از صندوق های رای درخواست کتبی ارایه کرده‌اند. البته با توجه به آمار موجود، بازشمارش تغییری در نتیجه اعلامی شورای شهر مهاباد ایجاد نمی کند.

کد خبر 12116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha