دریاچه و بالا دست سد مهاباد به مناسبت هفته محیط زیست پاکسازی شد

سرویس آذربایجان غربی- "سیدمحمدامین شیخ‌مندی" یکی از قایقرانان پیشکسوت مهابادی به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست، مسافت 15 کیلومتری سد این شهر را با شعار «سد مهاباد سطل زباله نیست» پارو زد و زباله های معلق را جمع آوری کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در این خصوص به کردپرس گفت: این قایقران امسال به مناسبت هفته محیط زیست، قایق خود را در نزدیکی روستای «دهبکر» در بالادست سد مهاباد به آب انداخت و مسافت 15 کیلومتری این روستا را تا دیواره تاج سد پارو زد و در طول این مسیر با جمع‌آوری زباله‌های معلق روی آب این پیام را به شهروندان داد که نسبت به حفظ محیط زیست مسئولیت پذیر باشند.

فاروق سخنور افزود: این عضو تیم منتخب پیشکسوتان قایقرانی دراگون ایران، علاوه بر سد مهاباد هر سال در پاکسازی غار آبی سهولان ، تالاب‌ها و زیستگاه های مهاباد نیز مشارکت دارد و با استفاده از قایق پسماندها را از این محیط‌های آبی جمع‌آوری می‌کند.

او با اشاره به اینکه سد مهاباد به عنوان تنها منبع تامین کننده آب شرب این شهر نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد، گفت: زباله‌هایی که در بالادست سد در طبیعت رها می‌شوند بر اثر وزش باد و یا در اولین بارش به همراه آب باران وارد دریاچه سد مهاباد شده و جمع‌آوری آن در داخل آب بسیار مشکل و گاهی غیرممکن است.

در همین راستا در مهاباد در پاسداشت روز جهانی محیط زیست؛ دوچرخه‌سواری و طبیعت گردی همراه با پاکسازی طبیعت انجام شد.

در این اقدام خود جوش که توسط انجمن زیست محیطی همرکابان سبز زاگرس مهاباد انجام شد، ۲۹ نفر از اعضای انجمن، جوانان و نوجوانان اقدام به پاکسازی بالا دست حوضه آبریز سد مهاباد از زباله وپسماند های رها شده در طبیعت در منطقهحاجی مامیان کردند.

شعار دوچرخه سواران در این اقدام زیست محیطی حفاظت از طبیعت، حفاظت از زندگی بود.

کد خبر 11146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha