انتشار:  سه‌شنبه 6 شهریور 1397  ::  12:57   

قدرت فیض اللهی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام؛

ایلام با وجود 71 فرصت خوب، سرمایه‌گذار خارجی ندارد / ضرورت اصلاح مشوق‌های سرمایه‌گذاری

سرویس ایلام -  مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت از ضرورت اصلاح مشوق‌های سرمایه‌گذاری برای استان‌های کمتر برخوردار گفت و اعلام کرد: تا کنون در ایلام سرمایه‌گذار خارجی جذب نشده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قدرت فیض اللهی گفت: یکی از موانع جدی در جذب سرمایه‌گذار خارجی وجود محیط کسب و کار نامناسب است و ما در این زمینه قوانین مزاحم زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری داریم.

او توضیح داد: در کمیته کشوری و کمیته سرمایه‌گذاری استانی تلاش برای اصلاح و حذف قوانین زائد جریان دارد و کارگروه ما در استان ایلام نیز فعال است و در این راستا تا کنون 23 جلسه نیز برگزار شده است.

فیض اللهی در مورد پتانسیل ایلام برای جذب سرمایه گذار یادآوری کرد: در سال‌های گذشته 56 فرصت سرمایه‌گذاری در استان ایلام شناسایی شده بود و در پنج ماهه نخست امسال نیز 15 فرصت جدید شناسایی شده و به قبلی‌ها افزوده و در سامانه معرفی فرصت‌ها بارگزاری شده است.

وی افزود: برای تسهیل در امر سرمایه‌گذاری، یکی از دستورات استاندار ایلام صدور مجوزهای بی‌نام بود که به جد در حال انجام توسط دستگاه‌های اجرایی است تا اگر سرمایه‌گذار آمد وقت برای طی مراحل مجوزی تلف نشود.

تا کنون در ایلام سرمایه‌گذار خارجی جذب نشده است

وی در مورد تعداد و میزان جذب سرمایه‌گذار خارجی در استان ایلام بیان کرد: چند نفر برای سرمایه‌گذاری در استان تردد داشته‌اند ولی تا کنون در خصوص سرمایه‌گذار خارجی، جذبی نداشته‌ایم که این مهم متأثر از اوضاع عمومی اقتصاد کشور است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام گفت: مقدمات کار با این سرمایه‌گذاران خوب پیش رفت ولی یک سری نوسانات ارزی پیش آمد و کار را سخت کرد.

فیض اللهی تأکید کرد: از آن‌جا که ما تا کنون سرمایه‌گذار خارجی در ایلام نداشته‌ایم، جذب اولین سرمایه‌گذار سخت است اما با توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوبی که استان ایلام دارد اگر اولین سرمایه‌گذار خارجی به استان بیاید، دیگران نیز خواهند آمد.

فرصت نابرابر برای جذب سرمایه‌گذار با مشوق‌های برابر

او گفت: یکی از مشکلاتی که ما در بحث جذب سرمایه‌گذار در ایلام داریم نداشتن مشوق‌های ضروری برای جذب سرمایه‌گذار در استان‌هایی با شرایط ایلام است.

وی افزود: قانون همان امتیازات و مشوق‌هایی را که برای استان‌های برخورداری چون مرکزی و غیره در نظر گرفته است، به طور یکسان همان مشوق‌ها و امتیازات را برای سرمایه‌گذاران استان ایلام در نظر می‌گیرد.

فیض‌اللهی با ذکر مثالی توضیح داد: مثلاً در بحث معافیت‌های مالیاتی، سرمایه‌گذار وقتی شرایط یکسانی در همه‌ی نقاط کشور دارد، ترجیح می‌دهد در مرکز کشور سرمایه‌گذاری کند و به استان مرزی ما نخواهد آمد چرا که امنیت سرمایه‌گذاری، امکانات در دسترس و بازارهای بزرگ‌تر و بیشتری را در اختیار دارد.

نماینده وزیر اقتصاد در ایلام برای حل این مشکل عنوان کرد: در این راستا پیشنهادهای خوبی از طرف استان‌های کمتر توسعه یافته مانند ایلام به مرکز داده شده که این مشوق‌ها اصلاح شود چرا که تا وقتی مشوق‌ها یکسان باشد، جذب سرمایه‌گذار برای استان‌های کمتر توسعه یافته بسیار سخت خواهد بود.

وی از رایزنی‌های گسترده مقامات ارشد استان در این زمینه خبر داد و گفت: استاندار ایلام با وزارت اقتصاد و دارایی و مقامات کشوری دیدارها و رایزنی‌هایی در این زمینه داشته‌اند که مشوق‌های ویژ‌ه‌ای برای جذب سرمایه‌گذار در استان‌های کمتر برخوردار در نظر گرفته شود و ماهم به جد پیگیر آن هستیم.

مالیات شرکت‌های بزرگ در جیب استان خودشان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام با اشاره به درآمد 93  درصد استان از محل مالیات گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تمامی درآمد پیش بینی شده در استان تا پایان سال وصول می شود.

فیض اللهی خاطرنشان کرد: در چهار ماهه نخست امسال 520 میلیارد ریال درآمد در این استان وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است.

او گفت: یکی از مشکلات مالیاتی ما این است که شرکت‌های بزرگی که در ایلام کار می‌کنند و فعال هستند و باید مالیات قابل توجهی بپردازند، بنا بر قانون بایستی مالیات خود را در استانی که پرونده مالیاتی دارند واریز نمایند و این مهم باعث کاهش درآمدهای مالیاتی استان شده است.