کرونا 27 هزار تن تولید پسماند شهری در کردستان را افزایش داد

سرویس کردستان - معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: افزایش 27 هزار تن تولید پسماند شهری از تبعات ویروس کرونا در کردستان بوده است.

به گزارش کُرد پرس، اقبال حمیدی اظهار کرد: متاسفانه این بیماری منحوس علاوه بر خطرات جانی، موجبات آلودگی بیشتر زمین را در پی داشته است به طوری که در سال گذشته تنها در استان کردستان تولید پسماند شهری 27 هزار تن و پسماند بیمارستانی 80 تن افزایش یافته است.

وی افزود: از زمان شیوع کرونا تاکنون مصرف کیسه‌های پلاستیکی، ماسک، دستکش و استفاده از غذاهای بیرون‌بر در سطح استان افزایش یافته و همین موجب رشد میزان پسماند خانگی شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: طبق تبصره 2 ماده 20 قانون هوای پاک مصوب سال 1396 وزارت کشور، شهرداری ها موظف هستند ظرف مدت 3 سال زمینه تبدیل پسماند به انرژی یا کود را از طریق واگذاری انجام کار به بخش خصوصی فراهم کنند که عملاً چنین اتفاقی صورت نگرفته و تقریبا کل پسماند در جایگاه های زباله استان فقط دپو می شوند و در این میان مصوبات کارگروه پسماند استان نیز نادیده گرفته شده و لازم است رئیس کارگروه که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان است، تأکید و دستور ویژه بر لازم الاجرا بودن مصوبات توسط شهرداری ها داشته باشد.

حمیدی یادآور شد: از یک هزار و 680 روستای استان، تنها 863 مورد دارای جایگاه هستند و 250 روستا پسماند را به جایگاه های زباله سوز می برند و 567 روستا فاقد هرگونه جایگاه پسماند هستند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه نوعی اسراف در استفاده از مواد غذایی و تولید پسماند در کشور و به تبع آن استان کردستان وجود دارد، بیان کرد: 30 درصد نان، 25 درصد میوه و سبزی، 15 درصد روغن و 10 درصد برنج قابل استفاده دور ریخته می شود و به صورت پسماند در جایگاه ها تخلیه می شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه افزایش پسماند خانگی موجب افزایش تعداد زباله گردها شده است، گفت: زباله گردها تهدیدی علیه بهداشت و سلامت عمومی هستند و ارتباط مستقیمی هم با انتشار ویروس کرونا در جامعه دارند به طوری که سطل‌های زباله در برخی محلات روزانه بیش از ۱۵ مرتبه توسط زباله گردها زیر و رو می‌شود.

حمیدی با اشاره به اینکه با تفکیک از مبدا زباله بحث زباله گردی هم جمع می‌شود، اظهار کرد: برای تفکیک از مبدا زباله می‌توان از ظرفیت زباله گردهای کنونی استفاده و آنها را در این حوزه ساماندهی کرد.

وی افزود: وقتی در سطل‌های زباله پلاستیک، مقوا، کاغذ و دیگر اشیا و ضایعاتی که این روزها قیمت‌شان افزایش یافته وجود نداشته باشد دیگر زباله گرد به دپوها و مخازن ذخیره بسیار آلوده و سرشار از میکروب مراجعه و در آنجا کندوکاو نمی کنند.

کد خبر 8693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha