طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه کلید خورد

سرویس آذربایجان غربی- نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مالی و اداری ستاد احیای دریاچه ارومیه در مجلس خبر داد.

جلال محمودزاده پنجشنبه ٢٦ فرودین ماه در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: این طرح تحقیق و تفحص، از سوی مجمع نمایندگان آذربایجان غربی امضا شده در نوبت دستورکار جلسه علنی مجلس قرار دارد و در صورت تصویب در صحن علنی مجلس به صورت دقیق و موشکافانه انجام خواهد گرفت.

او ادامه داد: در این طرح عملکرد مالی و اداری ستاد احیای دریاچه ارومیه از بدو تاسیس تاکنون، دریافتی ها و نحوه هزینه کرد، سفرهای خارج از کشور، حسابرسی های مالی طرفین قرارداد ستاد احیا، میزان اعتبار دریافتی از دولت و نحوه هزینه کرد آن، قوانین و بخشنامه های ستاد احیا و ... مورد بررسی قرار می گیرد.

محمودزاده بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب دو رودخانه (زرینه رود و ارس) در استان آذربایجان غربی برای مصارف کشاورزی و صنعت به بهانه ی آب شرب به آذربایجان شرقی انتقال داده می شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ۳۰۰میلیون مترمکعب سالانه از زرینه رود و ۳۰۰ میلیون مترمکعب دیگر هم از رود ارس که حقابه دریاچه ارومیه است برای کشاورزی و صنعت راهی آذربایجان شرقی می شود و این مسئله بارها مورد اعتراض استاندار و نمایندگان مجلس بوده است.

او تاکید کرد: این مسئله خلاف بخشنامه و اساسنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه است، اما در عین حال انجام می گیرد و دبیر ستاد احیای دریاچه نیز با موضوع مخالفتی ندارد.

محمودزاده ادامه داد: همچنین بیشترین اعتبار ستاد احیای ارومیه به استان آذربایجان شرقی اختصاص می یابد و به نظر می رسد دیدگاه جناب کلانتری، به عنوان دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، دیدگاهی استانی است، زیرا ایشان خودشان اهل آذربایجان شرقی هستند. در حالی که دریاچه ارومیه به دیدگاهی فراملی احتیاج دارد و با نگرش های استانی نمی‌توان نسبت به احیای دریاچه خوش‌بین بود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای بررسی این مسائل مجمع نمایندگان آذربایجان غربی یک ماه قبل با جناب جهانگیری معاون رئیس جمهور و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه دیدار کرده و در این خصوص بحث و بررسی های به عمل آمده است.

او تاکید کرد: در صورتی که این طرح در مجلس به تصویب برسد از پرونده های موجود در دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور و حتی ارگان‌های نظارتی در خصوص عملکرد ستاد دریاچه ارومیه نیز استفاده خواهد شد و تیم تحقیقاتی آنها را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش کردپرس، در تیر ماه سال 98 رییس دیوان محاسبات کشور در ارومیه گفت: با توجه به اینکه در نحوه هزینه‌ کرد برای احیای دریاچه ارومیه اعتراضاتی وجود دارد، به زودی دیوان محاسبات یک هیات ویژه حسابرسی برای نحوه هزینه‌ کرد ستاد احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی می‌کند.

اما با گذشت دو سال هنوز نتیجه این تحقیق ارائه نشده است!

کد خبر 7978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha