کتاب «تو ده ریامی» از استاد «عزیز شاهرخ» منتشر شد

سرویس آذربایجان غربی- کتاب «تو ده ریامی»، در برگیرنده سرگذشت و ترانه های استاد «عزیز شاهرخ» هنرمند مهابادی ، به سرپرستی مهدی بایزیدی و سارا محمدیان از سوی انتشارات روژ، منتشر شد.

مهدی بایزیدی سرپرست چاپ جدید کتاب در این باره به کردپرس گفت: این کتاب حدودا ١٧ سال پیش از سوی انتشارات ئاراس در اقلیم کردستان عراق و در تعدادی محدود به چاپ رسیده بود. لذا تصمیم گرفتیم تا با چاپ مجدد این کتاب و تغییراتی اصلاحی در آن اقدام کنیم.

او افزود: بنابراین این کتاب با نظارت استاد «عزیز شاهرخ»، بازبینی و تجدید چاپ شد. همچنین در چاپ جدید متن اشعار ترانه های دو آلبوم اخیر استاد به نام های (مەهاباد و سکالا) که در چاپ پیشین وجود نداشت، به کتاب اضافه شده است.

سرپرست پروژه ادامه داد: در چاپ جدید کتاب تمامی متن قدیمی بازبینی و اصلاحات لازم انجام شده و سعی کردیم نام شاعران و آهنگسازان ترانه های استاد را به کتاب اضافه کنیم.

به گفته بایزیدی؛ این کتاب شامل چهار بخش است که بخش اول شامل مقدمه و چهار مقاله در خصوص کتاب و هنر و صدای استاد «عزیز شاهرخ» است. بخش دوم شامل سرگذشت استاد است که به قلم خود ایشان تالیف شده است.

او اضافه کرد: بخش سوم نیز متن اشعار ترانه های استاد است که در چاپ جدید سعی شده بر اساس زمان انتشار در کتاب آورده شوند. بخش چهارم و پایانی هم به آلبوم تصاویر اختصاص داده شد.

بایزیدی اظهار کرد: این کتاب در جلد رقعی و در ٢٨٦ صفحه و ٥٠٠ تیراژ از سوی انتشارات روژ در سنندج چاپ و توسط مرکز کتاب شنە در سقز روانه بازار شده است.

او ادامه داد: در تهیه و تدوین این کتاب سارا موحەممەدیان دیگر سرپرست گروه بود، ویراستاری و بازبینی کتاب مسعود طه زاده و طراحی جلد هم بر عهده چیا سرسپی بوده است.

به گزارش کردپرس، استاد «عزیز شاهرخ» در سال ١٣١٧ در شهر مهاباد است به دنیا آمد. صدایی منحصربه‌فرد و دل‌نشینش او را وا داشت تا در کنار حرفه ی معلمی، آواز را هم بیاموزد. علاوه بر آن به شعر هم علاقه داشت، تا آنجا که برای آوازهایش ترانه‌هایی می‌سرود و به آهنگسازی روی برخی ترانه‌ها می‌پرداخت.

او دارنده گواهینامه درجه یک هنری در رشته خوانندگی موسیقی «مقامی» همطراز با مدرک تحصیلی دکتری است.

استاد «عزیز شاهرخ» دارای سبک خاصی در آواز است که این سبک آواز در موسیقی کردستان مختص او و بسیار پرطرفدار است. او تا کنون با نوازندگان چیره‌دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به استاد «مجتبی میرزاده» اشاره کرد و همچنین گروه «کامکارها، جلیل عندلیبی، سعید فرجپوری، حسین حمیدی، محمد فیروزی، بهرام ساعد و گروه آبیدر» اشاره کرد.

مشهورترین آلبوم‌های او آلبوم‌های «زمانه» ، «از دست عشق» و «روناک» هستند.

کد خبر 42246

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha